Barlar

Tadım Yer Fıstıklı Bar


Uzun zaman önce incelediğimiz ürünlerden birine bakacağız; Tadım Yer Fıstıklı Bar. Genel itibariyle bu ve buna benzer bar ürünleri içerdikleri kurumeyveler, kuruyemişler ve tahıllar ile sağlıklı ürün algısı yaratıyor. Bu ürünün de ambalajında %65 oranında Yer fıstığı ve Kuru üzüm içerdiği bilgisi bulunuyor. Evet, üründe bu oranda yer fıstığı ve kuru üzüm yer aldığı doğru fakat aynı zamanda bu üründe üç farklı İlave şeker, Palm yağı ve Soya Lesitini de mevcuttur. Yani olaya tek açıdan bakmamak gerekiyor.

Ürün 30 gr.’lık ambalajlarda satılıyor. Ürünün içeriğine baktığımızda; İnvert şeker şurubu, Şeker ve Maltodekstrin olduğunu görüyoruz. Yani tam bir şeker çeşitlemesi mevcut. Son yıllarda glikoz-fruktoz şurubundan farklı bir şeymiş gibi algılanan invert şeker şurubu ürüne yeni eklenmiş. Daha önceki incelememizde üründe Glikoz şurubu mevcuttu fakat özellikle Nişasta bazlı şeker kotasının düşürülmesiyle bu ve buna benzer ürünlerde İnvert şeker şurubunu yani sofra şekerinden üretilmiş glikoz-fruktoz şurubunu görmeye devam edeceğiz gibi görünüyor. Öyle ki, pancardan elde edilen sofra şekerinin de %50 fruktoz ve %50 glikoz içerdiğini, bundan elde edilen şurubun da aslında glikoz-fruktoz şurubu olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu haliyle tek adet üründe 9 gr. İlave şeker olduğunu belirtelim. Bu da tek adette yaklaşık 4 adet küp şeker tükettiğiniz anlamına geliyor. Üründe buna karşılık lif oranı ise sadece 0,6 gr.’dır. Yani kan şekerinizi hızla yükseltecek ve sizi çabuk acıktıracak bir ürün ile karşı karşıyayız. Üründe bunun yanısıra %3 oranında bal bulunduğunu ve bunun da bu şeker oranına katkı sağladığını belirtelim.

Bunun yanısıra üründe Bitkisel yağ olarak Palm yağı kullanılmış. Bu haliyle tek adet üründe 8,8 gr. yağ bulunduğunu görüyoruz. Bu yağın yüksek oranda yer fıstığından geldiğini belirtmek gerekiyor. Fakat buna ek olarak Palm yağını da bu ürüne katmak gerçekten düşündürücü bir durum. Üründe ayrıca %5 oranında Yulaf ve miktarı daha az olmak üzere Pirinç patlağı bulunuyor. Üründe Emülgatör olarak Soya Lesitini kullanıldığını da belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Yer Fıstığı (%43), İnvert şeker şurubu, Siyah üzüm (%11), Sarı üzüm (%11), Yulaf (%5), Pirinç patlağı, Şeker, Bal (%3), Bitkisel yağ (Palm), Maltodekstrin, Emülgatör (Soya Lesitini)
🔎Tadım Yer Fıstıklı Bar Besin Değerleri
👉Enerji 160 kcal
👉Şeker 9 gr.
👉Yağ 8,8 gr.
👉Protein 3,5 gr.
👉Lif 0,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (30 gr.) için verilmiştir.
💉Alerjen Uyarı: Yer fıstığı ve Soya ürünü içerir. Eser miktarda fındık, Antep fıstığı, badem, ceviz, pikan cevizi, kaju fıstığı ve buğday gluteni içerebilir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri