Özel Günler

Hoşgeldin Ramazan!


Bereket, merhamet ve sabır ayı olan Ramazan ayına bu gece kavuşuyoruz. Bir ay boyunca günde 16 saat yemeden içmeden uzak, sabır ve metanet ile ibadet halinde olacağız. Bu haliyle milyonlarca insanın aynı anda gerçekleştirdiği emsalsiz bir ibadetin idrakine varacağız. Bu vesileyle Ramazan ayının başta takipçilerimiz ve tüm İslam alemine sağlık, huzur ve bereket getirmesini Allah’tan niyaz ediyoruz.
Ramazan ayında ibadet halinde geçirilen 16 saat boyunca aç ve susuz olacağız. Fakat burada aç ve susuzluk kavramının çok iyi şekilde anlamını netleştirmek gerekiyor. İlk olarak şunu belirtmek gerekiyor ki; açlık ve susuzluk demek bir acziyet demek değildir. Aksine, tokluk hali ve vücudu sürekli tok tutma adına tükettiklerimiz bizleri aciz ve güçsüz kılmaktadır. Öyle ki, doğanın bizlere sunduğu haliyle gerçek gıdaları tükettiğimizde vücudumuz bunu en ideal haliyle kullanır ve bu gıdalardan faydalanırken; durum endüstriyel gıdalara geldiğinde süreç tam tersi halde işlemektedir.

Bu haliyle, Ramazan ayında mümkün olduğunca endüstriyel gıdalardan uzak durmak temel şartımız olmalıdır. Başta yüksek lif ve protein kaynaklarını, gerçek karbonhidrat kaynaklarını, ideal porsiyonlarda ve dengeli şekilde vücudumuza almamız gerekiyor. Temel olarak tüketeceğimiz bol lifli gıdalarla sindirim sürecimizi uzatarak, kan şekerimizin dengesi bozmayarak uzun süre tokluk hissini sağlayabiliriz. Tükettiğimiz başta rafine şeker ve mısır şurubu içeren her türlü gıdanın vücudumuzun kan şekeri dengesini hızla bozacağını ve kısa sürede açlık hissi getireceğini unutmamalıyız. Bakliyat, et ve sebzeli yemekler başta olmak üzere; meyve, kurumeyve, kuruyemişlerle sofralarımızı çeşitlendirmeli, vücudumuzun besin ihtiyaçlarını gerçek bileşenlerden karşılamalıyız. Bunları yaptığımızda Ramazan ayında gün içinde geçireceğimiz saatlerin aç ve susuz geçirilen saatler olmaktan ziyade, vücudun dinlendiği ve yenilendiği saatler olduğu gerçeğiyle karşılaşacağız.

Ramazan ayı boyunca ilave şeker ve mısır şurubu içermeyen yüksek lif kaynağı gıdaları sizlerle incelemeye gayret edecek, endüstriyel ürünlere karşılık gerçek gıdaları gündeme getireceğiz. #HoşgeldinRamazanLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri