Meyve Suyu ve Nektar

Meysu Kayısı Nektarı


Bu akşam bir sosyal tesiste karşılaştığımız bu ürünü gün içinde yayınladığımız Çilekli ve Muzlu içecekten hemen sonra yayınlamak istedik. Öyle ki, bu ürün Meyve Nektarı kategorisinde yer alıyor ve içeriğinde %40 oranında meyve bulunuyor. Ürünün meyve içeriğinin, Kayısı püresinden geldiğini belirtelim.

Ürünün içeriğine baktığımızda; 4 temel bileşen olduğunu görüyoruz; Su, Kayısı püresi, Şeker ve Glikoz-fruktoz şurubu. Yani kısaca kayısı püresine su eklemişler, üzerine de sofra şekeriyle mısır şurubunu katıp karıştırmışlar. Ortaya çıkan ürün ise 100 ml.’de 11,7 gr. Şeker içeren bir içecek olmuş. Bu ne demek? Bu 330 ml.’lik tek teneke kutuda tam 38,6 gr. Şeker demek. İnanılır gibi değil ama bu teneke kutuyu tüketen bir birey yaklaşık 19 tane küp şeker kadar şekeri vücuduna almış oluyor. Bizim karşılaştığımız sosyal tesis bir balık restoranıydı. Düşünün ki, salatanızla tükettiğiniz sağlıklı bir balığın yanında farkında olmadan kendinize ya da çocuğunuza tam 19 tane küp şeker yediriyorsunuz. Bu gerçekten akıl alır gibi bir durum değil.

Fakat ilginçlikler bununla bitmiyor. Bu ürün aynı zamanda ülkenin en bilinen Helal sertifika kuruluşundan da Helal Sertifikası almış bir üründür. Yani az önce bahsettiğimiz 19 tane küp şeker içeren bu kayısı nektarının ambalajında “Helal“ yazmaktadır. Bize yine kızacaklar, bizi yine ümmetin davasını karalamakla, Allahsızlıkla, hadsizlikle, uzman olmamakla suçlayacaklar, bizi daha önce glikoz şurubu içeren bebek bisküvisine nasıl Helal sertifikası verirsiniz dediğimizde yaptıkları gibi FETÖ’cü bile ilan edebilirler. Allahsız diyebilirler, ama biz Allah’tan başka kimseden korkmuyoruz. Ve diyoruz ki; Allah’tan korkun! 1,5 kg. kayısıda ancak bulunan bir şeker yükünü bir teneke kutuya sığdırıp içine de mısır şurubu konmuş bu ürüne nasıl Helal dersiniz? İnsanlar bu ibareye güvenerek bunu alıyor, tüketiyor ve siz bu vebal altına giriyorsunuz. Ama birileri çıkıyor ve doğruları söylüyor, söylemeye de devam edecek. Ürünlerin ambalajlarına değil, markalarına değil, sertifikalarına değil; içeriğine ve besin değerleri tablolarına bakın. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Kayısı Püresi, Şeker, Fruktoz-Glikoz şurubu, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit)
🔎Meysu Kayısı Nektarı Besin Değerleri
👉Enerji 168,6 kcal
👉Şeker 38,6 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein 1,32 gr.
👉Lif 1,9 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (330 ml.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri