Meyve Suyu ve Nektar

Meysu Kayısı Nektarı


Bu akşam bir belediyeye ait sosyal tesiste karşılaştığımız bu ürünü gün içinde yayınlamak istedik. Öyle ki, bu ürün Meyve Nektarı kategorisinde yer alıyor ve içeriğinde %40 oranında kayısı püresi bulunuyor. Üründe meyve suyu konsantresi bulunmadığını, meyve içeriğinin kayısı püresinden geldiğini belirtelim.

Bu ürün incelemesi 5 Mayıs 2019 tarihinde yapılmış olup Gıda Dedektifi Instagram hesabında yayınlanmıştır.

gıda dedektifi

Ürünün içeriğine baktığımızda; 4 temel bileşen olduğunu görüyoruz; Su, Kayısı püresi, Şeker ve Glikoz-fruktoz şurubu. Yani kısaca kayısı püresine su eklemişler, üzerine de sofra şekeriyle mısır şurubunu katıp karıştırmışlar. Ortaya çıkan ürün ise 100 ml.’de 11,7 gr. Şeker içeren bir içecek olmuş. Bu ne demek? Bu 330 ml.’lik tek teneke kutuda tam 38,6 gr. Şeker demek. İnanılır gibi değil ama bu teneke kutuyu tüketen bir birey yaklaşık 19 tane küp şeker kadar şekeri vücuduna almış oluyor.

Bizim karşılaştığımız sosyal tesis bir balık restoranıydı. Düşünün ki, salatanızla tükettiğiniz sağlıklı bir balığın yanında farkında olmadan kendinize ya da çocuğunuza tam 19 tane küp şeker yediriyorsunuz. Hatta daha da ilginç olan; birçok aile daha sağlıklıdır veya daha az zararlıdır diye gazoz veya kola yerine kendileri ve çocukları için bu ürünleri tercih ediyordu. Oysa ki; her biri diğerinden daha yüksek oranda şeker içeren, şeker içeriği ve yoğunluğu açısından pek de fark olmayan ürünlerden bahsediyoruz – ki bu üründeki şeker oranı aynı gramajdaki koladan daha yüksektir.

Bu ürün aynı zamanda ülkenin en bilinen Helal sertifika kuruluşlarından olan Gimdes tarafından Helal Sertifikası almış bir üründür. Yani az önce bahsettiğimiz 19 tane küp şeker içeren bu kayısı nektarının ambalajında “Helal“ yazmaktadır. 1,5 kg. kayısıda ancak bulunan bir şeker yükünü bir teneke kutuya sığdırıp içine de mısır şurubu konmuş bu ürüne Helal demek; toplumun genel kanaatleri göz önüne alındığında maalesef “sağlıklı” algısı oluşturmaya gidiyor. İnsanlar bu ibareye güvenerek bunu alıyor, tüketiyor ve siz bu vebal altına giriyorsunuz. Ürünlerin ambalajlarına değil, markalarına değil, sertifikalarına değil; içeriğine ve besin değerleri tablolarına bakmalısınız. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Kayısı Püresi, Şeker, Fruktoz-Glikoz şurubu, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit)
🔎Meysu Kayısı Nektarı Besin Değerleri
👉Enerji 168,6 kcal
👉Şeker 38,6 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein 1,32 gr.
👉Lif 1,9 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (330 ml.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri