İlave Şekersiz, Yoğurt

Activia Ceviz Haşhaş ve Yulaflı Laktozsuz Yoğurt


Çokça sorulan bir ürüne bakacağız; Activia Ceviz Haşhaş ve Yulaflı Probiyotik Yoğurt. Ürün 140 gr.’lık paketlerde satılıyor ve bu çeşidi dışında birkaç farklı çeşidi daha bulunuyor. Genel itibariyle bu üründen bahsedip daha sonra diğer çeşitlerini de web sitemize eklemeye çalışacağız.

Ürünün temel olarak laktozsuz probiyotik yoğurt olduğunu söylemek gerekiyor. Burada ilginç bir detay; ürünün içeriğinde Süt, Yoğurt kültürü ve Laktaz enzimi yok. Yani ürün daha öncesinde üretilmiş laktozsuz yoğurdun bu ürüne eklenmesiyle oluşturulmuş. Bu ve buna benzer diğer ürünlerde yoğurt kültürü ve laktaz enzimini de içerikte görebiliyorduk fakat burada direkt olarak Yoğurt eklendiğini görüyoruz. Yani başka bir bakış açısıyla, bu ürünün bir benzerini siz de laktozsuz sade yoğurt alarak evinizde daha zengin malzemelerle ve şekersiz ya da daha az şeker içeriğiyle yapabilirsiniz.

Ürün Laktozsuz yoğurt yanısıra ilave şeker de içeriyor. Yoğurt oranını bilemediğimiz gibi, üründeki ilave şeker oranını da maalesef bilmiyoruz. Bu haliyle ürünün 140 gr.’lık tek paketinde 9,8 gr. Şeker olduğunu söyleyelim. Bu şekerin bir kısmı yoğurttan geliyor fakat halihazırda yoğurt laktozsuz olduğundan yani laktaz enzimiyle glikoza dönüştürüldüğünden tüm şekeri glikoz, galaktoz ve fruktozdan ibaret basit şeker olarak kabul edebiliriz. Bu haliyle ürünün tek paketinde yaklaşık 5 tane küp şeker kadar şeker olduğunu söyleyelim.

Ürünün tek paketinde 9,8 gr. Şeker olduğunu söylemiştik. Peki ürüne adını veren diğer bileşenlerin oranları ne kadar? Üründe %0,7 yani binde 7 oranında Ayçekirdeği ve Ceviz, %0,3 yani binde 3 oranında Yulaf ve Haşhaş bulunuyor. Yani topladığımızda üründe tüm bu bileşenler %2 yani yüzde 2’lik bir orana denk geliyor. Bu da 140 gr.’lık tek adet üründe 2,8 gr. demek oluyor. Yani 9,8 gr.’lık şekerden hiç bahsedilmeyen ambalajda; 2,8 gr.’lık bileşenler ismen ve görsel olarak yer alıyor. Bu haliyle ürünün ambalajından, adından veya üzerindeki görsellerden ziyade; mutlaka içeriğe bakarak fikir sahibi olmanız gerekiyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Laktozsuz doğal probiyotik yoğurt, Su, Pancar şekeri, İnülin, Modifiye Nişasta, Ayçekirdeği (%0,7), Ceviz (%0,7), Buğday, Buğday ezmesi, Yulaf (%0,3), Haşhaş (%0,3), Aroma vericiler.
🔎Activia Ceviz Haşhaş ve Yulaflı Probiyotik Yoğurt
👉Enerji 107,8 kcal
👉Şeker 9,8 gr.
👉Yağ 2,4 gr.
👉Protein 4,7 gr.
👉Lif 3,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (140 gr.) ürün için verilmiştir.
💉Alerjen Uyarı: Süt ürünü, Gluten içerir. İz miktarda yumurta, soya ve sert kabuklu yemişler içerebilir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri