Dondurma ve Buzlar

Algida Cornetto Classic Kaymaklı


Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte dondurmalar da gündeme gelmeye başladı. Gerek reklamlarda, gerekse market raflarında ve gerekse billboardlarda karşımıza her an çıkan ürünlerden birini inceleyeceğiz; Algida Cornetto Classic Kaymaklı.
Ürün 75 gr.’lık paketlerde satılmaktadır. Ambalaj üzerinde yer alan resmi tanımlamasından anladığımız üzere ürünün 75 gr.’lık gramaj hesabına; %16 Kakao sosu ve %15 Külah da dahildir. Ürünün %68’i ise Kaymaklı Dondurmadır. Ürünün içeriğine baktığımızda ilk üç sırada; Su, Şeker ve Bitkisel yağlar olduğunu görüyoruz. Bitkisel yağ olarak doymuş yağ oranı bir hayli yüksek olan iki yağ; Hindistan Cevizi ve Palm yağı kullanıldığını görüyoruz. Bu haliyle ürünün tek adedinde 9,75 gr. Yağ bulunmakta olup, bunun 7,2 gr.’ı Doymuş yağdır. Buna göre; üründen alınan 195 kcal enerjinin %33’ü Doymuş yağdan gelmektedir. Sağlıklı bir tüketim için bu oranın %10’u geçmemesi Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlıklı tüketim önerisidir. Bu üründe bunun 3 katını da geçen bir doymuş yağ oranından bahsediyoruz.

Üründe 2. Sırada yer alan Sofra şekerine ilave olarak; Glikoz-fruktoz şurubu eklendiğini de görüyoruz. Buna ek olarak üründe mısır şurubundan daha az oranda olmak üzere; laktoz kaynağı pastörize süt ve yağsız süttozu olduğunu belirtelim. Bu haliyle ürünün tek adedinde 18,7 gr. İlave şeker olduğunu belirtelim. Bu da tek adet üründe yaklaşık 9 tane küp şeker kadar şeker tükettiğinizi göstermektedir. Buna göre; üründen alınan kalorinin %38’i İlave şekerden gelmektedir. Bu da yine Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlıklı tüketim için önerdiği %10 oranının yaklaşık 4 katına yakın bir orandır. Bu yüksek şeker oranına karşılık ürünün tek adedindeki lif oranı ise sadece 0,6 gr.’dır.

Üründe bunların yanısıra; %6 oranında kaymak, %1 oranında Kavrulmuş fındık ve %1 oranında Kakao tozu olduğunu belirtelim. Ayrıca; Emülgatörler, Kıvam arttırıcılar, Aroma vericiler ve Renklendiriciler başlığı altında 9’dan fazla katkı maddesinin de yer aldığını söyleyelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Şeker, Bitkisel yağlar (Değişen miktarlarda Hindistan cevizi, Palm), Buğday unu, Kaymak (%6), Glikoz-fruktoz şurubu, Pastörize yağsız süt, Yağsız süt tozu, Peynir altı suyu tozu, Süt proteini, Kavrulmuş fındık parça (%1), Kakao tozu (%1), Emülgatörler (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, Amonyum fosfatid, Ayçiçek lesitini), Kıvam arttırıcılar (Guar gam, Keçiboynuzu gamı, Selüloz gam, Karragenan), Tuz, Aroma vericiler, Renklendiriciler (Amonyak Karamel)
🔎Algida Cornetto Classic Besin Değerleri
👉Enerji 195 kcal
👉Şeker 18,7 gr.
👉Yağ 9,75 gr.
👉Protein 2,5 gr.
👉Lif 0,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet ürün (75 gr.) için verilmiştir.
💉Alerjen Uyarı: Gluten, süt ürünleri ve fındık içerir. İz miktarda diğer fındık, fıstık, ceviz, badem çeşitleri, soya lesitini, susam yağı ve yumurta içerebilir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri