Kuruyemiş ve Kurumeyve

Mebrum Hurma


Önceki gün özellikle glikoz şurubuna batırılmış ve koruyucu katkı maddeleri içeren hurma çeşitlerine karşı sizleri uyarmıştık. Sizlerden gelen yorum ve mesajlar gösterdi ki maalesef nispeten daha ekonomik olan bu hurma birçok takipçimizin evinde bulunuyor. Fakat birçoğu etiketteki bilgiyi farkettiğini ve bundan sonraki seçimlerinde daha bilinçli olacağını söylüyor. Özellikle Suudi Arabistan menşeii Mebrum hurmalarda herhangi bir katkı maddesi bulunmuyor. Bugün glikoz şurubu ve katkı maddesi içermeyen Mebrum cinsi hurmayı inceleyeceğiz.

İlk olarak hurmadaki karbonhidrat oranından bahsedelim. Öyle ki, hurma karbonhidrat açısından çok zengin bir gıdadır. Bunun yanısıra hurmadaki yüksek orandaki Karbonhidrat, vücudun sindirimini kolaylaştıracak ve kan şekerinin dengesini bozmayacak yüksek oranda lif ile birlikte bulunuyor. Fakat tek adedi 15 grama denk gelen hurmayı yine de dengeli tüketmek gerekiyor. Tek adedi 10,9 gr. Karbonhidrata karşılık 3,45 gr. Lif içeriyor. 100 gr.’da 23 gr. Lif içeren hurma bu açıdan gerçekten yüksek değere sahip bir meyve olarak dikkat çekiyor. Bir diğer deyişle; 7 tane Mebrum cinsi hurma tükettiğinizde 100 gram tüketim yapıyorsunuz. Bu da az önce bahsettiğimiz gibi yüksek oranda Karbonhidrat tüketimi demektir – ki özellikle diyabet hastalarının tüketim konusunda dikkatli olmasında fayda vardır.

Yüksek lif ile gelen karbonhidrat haricinde Mebrum hurmada çok sayıda vitamin ve mineral bulunmaktadır. Tek adet Mebrum hurma içerdiği 10,9 gr. Karbonhidrat ve 3,45 gr. Lifin yanısıra; 8,8 mg. Kalsiyum, 9,4 mg. Fosfor ve 0,5 mg. Demir içeriyor. Bunun yanısıra özellikle gebelik ve emzirme döneminde alınması gereken Folik asit de doğal haliyle hurmada bulunuyor. Tek adet Mebrum hurmada yaklaşık 3,75 mg. Folik asit bulunuyor. Bunun yanısıra Mebrum hurmada Potasyum, Magnezyum, A ve B vitaminleri dikkat çekici oranlarda yer alıyor. #NeYediğiniziBilin

🔎Mebrum Hurma Besin Değerleri
👉Enerji 41,1 kcal
👉Karbonhidrat 10,9 gr.
👉Yağ 0,08 gr,
👉Protein 0,33 gr.
👉Lif 3,65 gr.
👉Kalsiyum 8,8 mg.
👉Fosfor 9,45 mg.
👉Demir 0,45 mg.
👉Potasyum 97,2 mg.
👉Magnezyum 8,7 mg.
👉A vitamini 7,5 mg.
👉B1 vitamini 0,01 mg.
👉B2 vitamini 0,02 mg.
👉B3 vitamini 0,3 mg.
👉Folik asit 3,75 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (~15 gr.) Mebrum cinsi hurma için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri