Kuruyemiş ve Kurumeyve

Kuru İncir


Gerek yararları gerekse Kuran’da adının geçmesiyle manevi değeri ile Ramazan’da sofralarda yer alması gereken bir diğer meyve de; Kuru incir. İncir, Akdeniz kıyılarının tipik bir meyvesi olup, yetişme açısından en uygun koşulları Ege Bölgesi’ndeki Büyük ve Küçük Menderes havzaları taşımaktadır. Bu haliyle İncir; İzmir ve Aydın’da yoğun olarak üretilmektedir. Türkiye’de 2015 verilerine göre 9,7 milyon meyve veren İncir ağacı bulunduğu kayıtlara geçmiştir. Ege bölgesinde üretilen incirlerin büyük kısmı kurutularak değerlendirilmektedir. Bu kapsamda Türkiye dünya kuru incir üretiminin %50’den fazlasını tek başına karşılamaktadır.

Bu haliyle sofralarımızda yer bulan Kuru incir, bu değerli meyvenin her mevsim tüketilmesi için geleneksel bir yöntem olarak önemlidir. İçerdiği yüksek besin değerlerinin yanısıra; kuru incirin kan yapıcı özelliği, hamileliği kolaştırıcı ve anne sütünü arttırıcı etkisi, vücut direncini arttırması, bronşite ve öksürüğe karşı koruyucu olması açısından vücuda önemli katkıları mevcuttur.

Tek bir adet kuru incir yaklaşık 20 gr.’dır. Tek adet incir tüketildiğinde 59,6 kcal enerji alıyoruz. Bu enerjinin büyük bir kısmı Karbonhidrattan gelmektedir. Öyle ki, tek adet kuru incir; 13 gr. Karbonhidrat içeriyor. Bu haliyle kuru incir; 5,5 gr. Glikoz ve 5 gr. Fruktoz olma üzere toplam 10,5 gr. şeker içermektedir. Bu gerçek şeker içeriğine karşılık kuru incirin tek adedinde 1,88 gr. Lif bulunur. Tek adet kuru incir ayrıca 0,12 gr. Yağ ve 0,6 gr. Protein içermektedir.

Bunların yanısıra kuru incirde Kalsiyum, Magnezyum, Fosfor, Demir gibi önemli mineraller ile A ve B vitamini yer almaktadır. İncirin tek adedinde 28,2 mg. Kalsiyum, 16 mg. Magnezyum, 16,2 mg. Fosfor yanısıra 0,3 mg. Demir ve 166 mg. Potasyum bulunmaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎Kuru İncir Besin Değerleri
👉Enerji 59,6 kcal
👉Karbonhidrat 13 gr.
👉Yağ 0,12 gr.
👉Protein 0,65 gr.
👉Lif 1,88 gr.
👉Kalsiyum 28,2 mg.
👉Magnezyum 16 mg.
👉Fosfor 16,2 mg.
👉Demir 0,3 mg.
👉Potasyum 166 mg.
📌Not: Besin Değerleri 1 adet (20 gr.) Kuru incir için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri