İlave Şekersiz, Yoğurt

Danone Pro+ XL Laktozsuz Proteinli Yoğurt


Çokça sorulan ürünlerden protein içerikli ürünlerden ilk olarak Danone Pro XL ürününü inceleyeceğiz. Ürün 450 gr.’lık ambalajlarda satılıyor ve üzerindeki 40 gr. Protein ifadesi dikkat çekiyor. Tabi burada bu protein oranının 450 gr.’lık yani yaklaşık yarım kiloluk ambalajın tamamı için geçerli olduğunu belirtelim.

Benzerleri de piyasada yer alan bu ürünlerin aslında protein ilave edilmiş yoğurtlar olduğunu söylemek gerekiyor. Bu ürünü yüksek proteinli yapan temel etkenin; Pastörize inek sütünden yapılmış ve laktaz enzimi ilave edilerek laktozsuz hale getirilmiş yoğurda eklenmiş süt proteinleri olduğunu görüyoruz. Bu haliyle, aynı markanın standart yoğurtlarında 100 gr.’da 4,5 gr. Protein varken; bu ürünün 100 gr.’da 9 gr. Protein içerdiğini görüyoruz. Bu da üründe yaklaşık olarak 100 gr.’da 4,5 gr. Whey proteini ilavesi olduğunu gösteriyor. Bu haliyle, standart bir yoğurt 450 gr.’da 20 gr. Protein içerirken; bu ürün 450 gr.’da 40 gr. Protein içeriyor.

Bir diğer dikkat çekici durum ise; ürünün laktaz enzimi içermesi yani Laktozsuz yoğurt olmasıdır. Bu da üründeki laktoz şekerinin bileşenlerine ayrılarak Glikoz ve Galaktoz olarak yer aldığını gösterir. Peki bu neyi ifade eder? İlk olarak ürünü laktoz intoleransı olarak kişiler de kolayca tüketebilir. Bunun yanısıra üründeki laktozun yerini glikoza bırakması, tat katsayısı daha yüksek olan glikozun varlığından dolayı ürünün daha tatlı olarak algılanmasına yol açacaktır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi glikoz, laktoza göre tat katsayısı daha yüksek bir basit şekerdir. Bu haliyle, 450 gr.’lık tek pakette yaklaşı 25 gr. Glikoz ve Galaktoz şekerlerinin doğal haliyle bulunduğunu söyleyelim.

Bunun yanısıra; üründe Whey proteini ilavesinin yanısıra; D3 vitamini, B6 vitamini, B1 vitamini, B3 vitamini ve B12 vitamini ilaveleri göze çarpıyor. Bu haliyle; tek paket ürünün tamamı tüketildiğinde 40 gr. Proteinin yanısıra; 886 mg. Kalsiyum ihtiyacı da karşılanmış oluyor. Bu da Beslenme Referansı Değerleri’ne göre yetişkin bir bireyin günlük alması gereken Kalsiyum oranını karşılıyor. Ürünün tamamının tüketimiyle ayrıca; B1, B3, B6, B12 ve D vitaminlerinin de günlük alınması gereken referans değerinin %90’ına yakını alınmış oluyor. Bu değerlerin ürünün 450 gr.’lık tek paketiyle karşılandığını ve tek paketin 9,75₺’ye satıldığını hatırlatalım. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Pastörize İnek Sütü, Süt Proteinleri, Laktaz enzimi, Yoğurt mayası, Vitaminler (D3, B6, B1, B3, B6, B12)
🔎Danone Pro XL Laktozsuz Yoğurt Besin Değerleri
👉Enerji 328,5 kcal
👉Karbonhidrat 26,5 gr.
👉Yağ 6,75 gr.
👉Protein 40,5 gr.
👉Kalsiyum 886,5 mg.
👉B1 vitamini 0,75 mg.
👉B3 vitamini 10,8 mg.
👉B6 vitamini 0,9 mg.
👉B12 vitamini 1,66 mg.
👉D vitamini 3,37 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (450 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri