Hazır Yemek

Knorr İşkembe Çorbası


Piyasada çokça görmeye başladığımız ürünlerden biri de; cam kavanozlarda satılmaya başlanan çorbalar ve ilikli kemik sularıdır. Sizlerden gelen çokça soru ve inceleme talebi olan bu ürünlerden önceki gün markette gözümüze çarpan bir ürünle başlıyoruz; Knorr İşkembe Çorbası. Aslında bu ürün vesilesiyle; gelenekselleşmiş bir çorba olan İşkembe Çorbası’nın belki de ilk kez besin değerlerini buradan paylaşıyor olacağız. Ne yediğimizi, ne içtiğimizi bilme ve bilinçlenme yolunda sizlerle bu bilgileri paylaşmak bize de heyecan veriyor.

İlk olarak ürünün içeriğinden bahsedelim; ürün %15 oranında İşkembe eti içeriyor. Bunun yanısıra üründe; Krema, buğday unu ve Ayçiçek yağı bulunuyor. Bunlara Limon suyu, Sirke, sarımsak ve tuz eklenmiş. İçerik bilgisinden anlaşıldığı üzere üründe herhangi bir katkı maddesi yer almıyor. Burada düşünülmesi gereken birkaç unsur var. İlk olarak bir işkembecide içtiğiniz çorbadaki işkembe oranı muhtemelen bu üründeki orandan daha yüksek olacaktır. Burada tabi hijyen ve ambalajlanmış bu ürünün bekleme süresi vb. etkenleri de gözden geçirerek karar vermek gerekiyor. Fakat biz bu yönüyle değil; ilk kez işkembe çorbasının besin değerlerini sizlere aktarabilmenin mutluluğuyla ürünü incelemeye devam ediyoruz. Bu besin değerlerinin elbette her işkembe çorbası için aynı olmayacağını fakat bir fikir vereceğini belirtmek gerekiyor.

Peki gelelim ürünün besin değerlerine. Ürünün 250 ml. yani tek porsiyon için verilen besin değerleri tablosuna göre, 203 kcal enerji içerdiğini belirtelim. 250 ml.’lik tek porsiyon İşkembe Çorbası’nda 8,3 gr. yağ bulunuyor ve bunun 5,5 gramı Doymuş yağ. İşte burası çok önemli. Öyle ki; ürün Doymuş yağ açısından düşük orana sahip Ayçiçek yağı içermesine rağmen; İşkembe etinden ve kremadan gelen yüksek doymuş yağ oranının etkisiyle üründeki Doymuş yağ miktarı bir hayli yüksek. Buna göre, üründeki yağın %66’sının Doymuş yağ olduğunu belirtelim. Doymuş yağdan gelen kalori oranı ise; %24’tür. Bu birçok abur cuburdan daha düşük bir orandır. Bu da hayvansal yağdaki doymuş yağ oranına karşılık, Palm yağı ve Hindistan Cevizi yağı gibi bitkisel yağların çok daha yüksek doymuş yağ içerdiğini göstermektedir.

Ürünün 250 ml.’lik tek porsiyonunda 25,8 gr. Karbonhidrat bulunduğunu görüyoruz. Bu da ilginç bir oran. Öyle ki, üründe işkembe eti bulunuyor – ki protein açısından yüksek olmasını bekleriz. Fakat muhtemelen ürüne eklenen krema ve buğday ununun etkisiyle karbonhidrat oranı yüksektir. Ürünün 250 ml.’lik tek porsiyonundaki protein oranı ise 6,5 gr.’dır. Bu haliyle ürünün proteinden gelen kalori oranı %12,8 gibi yüksek sayılabilecek bir orandadır. Ürünün tek porsiyonu 3 gr. gibi bir hayli yüksek sayılabilecek oranda tuz içermektedir. Bu veriler doğrultusunda İşkembe Çorbası’nın içeriğini ve besin değerlerini artık daha net biliyoruz. Bu haliyle tüketim miktarı ve sıklığı sizlere kalmıştır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, İşkembe eti (%15), Krema, Buğday unu, Bitkisel yağ (Ayçiçek), Limon suyu, Sirke, Sarımsak, İyotlu Tuz
🔎Knorr İşkembe Çorbası Besin Değerleri
👉Enerji 203 kcal
👉Karbonhidrat 25,8 gr.
👉Yağ 8,3 gr.
👉Protein 6,5 gr.
👉Tuz 3 gr.
📌Not: Besin Değerleri 250 ml.’lik tek porsiyon için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri