Gazsız İçecek

Cappy Limonata


Dün Ramazan Şerbeti adı altında satılan fakat geleneksel şerbetler ile uzaktan yakından ilgisi olmayan içeceği incelemiştik. Ürünün tek bardakta 30,8 gr. İlave şeker içerdiğini belirtmiştik – ki bu da yaklaşık 15 tane küp şekere denktir. Bugün ise yine Ramazan aylarında sofralarda yer bulan Limonatalardan birini inceleyeceğiz; Cappy Limonata.

İlk olarak bu ürünlerin mevzuata göre Limonata değil – Limonlu İçecek kategorisinde olduğunu belirtelim. Üründe limon değil; %10 limon içeren limon suyu konsantresi yer almaktadır. Gelelim ürünün şeker içeriğine; Cappy Limonata dün paylaştığımız şerbetten daha yüksek oranda şeker içeriyor. Yani şerbetten daha şekerli bir içecekten bahsediyoruz. Öyle ki, ürünün 100 gr.’da 13,2 gr Şeker içerdiğini görüyoruz. Bu da tek bardakta yaklaşık 33 gr. Şeker demektir. Yani; tek su bardağında yaklaşık 16 tane küp şeker bulunuyor. Bu içecekten iki bardak içen bir şahıs birkaç dakika içinde vücuduna liften tamamen yoksun 32 tane küp şeker almış oluyor. Bir diğer açıdan bakıldığında üründen alınan 138 kcal’nin tamamına yakınının İlave şekerden geldiğini belirtelim.

Üründe bu yüksek şeker içeriğinin yanısıra Asitliği Düzenleyiciler, Antioksidan, Kıvam arttırıcı, Aroma vericiler, Renklendriciler olmak üzere 5 farklı başlıkta 10’dan fazla katkı maddesi içermektedir. Bunlardan en dikkat çekenler ise Renklendiricilerdir. Öyle ki, ürüne limonata rengi vermek üzere sarı renk veren Lutein, Turuncu renk veren Beta Karoten ve Yeşilimsi mavi renk veren Brilliant Blue renklendiricileri içermektedir. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Şeker, Limon suyu konsantresi, Asitliği Düzenleyiciler (Sitrik asit, Sodyum Sitrat, Sodyum Glukonat), Antioksidan (Askorbik asit), Kıvam arttırıcılar (Akasya gamı, Ağaç reçinesinin gliserol esterleri), Aroma vericiler, Renklendiriciler (Lutein, Beta Karoten, Brilliant Blue)
🔎Cappy Limonata Besin Değerleri
👉Enerji 138 kcal
👉Şeker 33 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri 1 su bardağı (250 ml.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri