Tuz ve Baharat

Piyale Köfte Harcı


Evinizde köfte yapıyorsunuz çünkü dışarıda ve fast food restoranlarında satılan köftelerin içeriklerinden emin olamıyorsunuz. Peki evinizde köfte yaparken kullandığınız köfte harcının içeriğini biliyor musunuz? Önceki gün bu ürünü gönderen bir takipçimizin şaşkınlıkla yazdıkları sonrasında biz de bugün gittik ve ucuzluk marketlerinde satılan Köfte harçlarını tek tek inceledik. İlk olarak; Piyale markasıyla satılan Köfte harcını inceliyoruz.

#KimÜretiyor

Ürün Şok Marketler için Örgen Gıda San. ve Tic. A.Ş. tarafından üretiliyor. Örgen Gıda bundan 3 yıl öncesine kadar Yıldız Holding’e ait bir markayken; 2016 yılında Japon Ajinomoto firmasına satıldı. Ajinomoto aynı zamanda Bizim Mutfak ve Kemal Kükrer gibi markaların da sahibi oldu. Ajinomoto aynı zamanda dünyanın en büyük Monosodyum Glutamat üreticisidir. Ajinomoto, aynı zamanda keşfi olan MSG’yi öve öve bitiremeyen bir firmadır.

Gelelim tekrar ürünümüze; ürünün ilk üç sırasında gerçekten köfte harcında bulunması gereken bileşenler var. Galeta unu, Buğday unu ve tuz. Aslında annelerin bayat ekmeklerle yaptığı köfte harçlarını da düşündüğümüzde buraya kadar bir sorun yok. Üründe ayrıca; Karabiber, Nişasta, Kimyon, Kırmızı biber, Kekik, Zerdeçal gibi baharatlar da yer alıyor. Aynı zamanda kurutulmuş soğan, kurutulmuş sarımsak ve kurutulmuş patates de bulunuyor. Peki bunlara itirazımız yok.

Fakat görüyoruz ki; ürün – diğer birçok köfte harcından farklı olarak – Aroma arttırıcı içeriyor. Az önce Üretici firmanın dünyanın en büyük MSG üreticisi olduğunu ve MSG’yi öve öve bitiremediğini söylemiştik. Öyle ki, bu ürün “Çin tuzu” olarak bilinen ve “yedikçe yedirir” şeklinde ifade edilen Monosodyum Glutamat içeriyor. Yani üründe fast food restoranlarında var diye tüketmediğiniz köftelerdeki MSG bulunuyor. Ürün ayrıca; Palm yağı da içeriyor.

Bu haliyle ürünün tek paketini köftelerinize kattığınızda MSG’nin yanısıra; 304 kcal’lik bir enerjiyi de eklemiş oluyorsunuz. Ürünün 100 gr.’da 61 gr. Karbonhidrat ve 12,7 gr. Protein içerdiğini belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Galeta unu (Buğday unu, Tuz, maya), Buğday unu, Tuz, Stabilizörler (Sodyum Bikarbonat, Sodyum asit pirofosfat), Aroma arttırıcı (Monosodyum Glutamat), Karabiber, Nişasta, Kimyon, Kırmızı biber, Kurutulmuş soğan, Nane, Yenibahar, Kekik, Kurutulmuş sarımsak, Zerdeçal, Peynir altı suyu tozu, Yumurta tozu, Kereviz, Kurutulmuş patates, Bitkisel yağ (Palm)
🔎Piyale Köfte Harcı Besin Değerleri
👉Enerji 304 kcal
👉Karbonhidrat 61 gr.
👉Yağ 1 gr.
👉Protein 12,7 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (100 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri