Gazsız İçecek

Uludağ Limonata


Önceki gün Cappy markalı Limonata incelemesini yayınlamıştık. Bu incelemede gerek ürünün içerdiği yüksek şeker oranı ve 10’dan fazla katkı maddesi dikkat çekiyordu. Üründe ayrıca %10 oranında limon içeren bir limon konsantresi olduğunu söylemiştik. Bu yayın sonrasında çok sayıda farklı marka ve ürün ile ilgili sorular geldi. Bugün piyasadaki en çok bilinen ürünlerden biriyle incelemeye devam ediyoruz; Uludağ Limonata.

Ürün önceki hafta bir ambalaj değişikliğine gitti ve yeni şişesiyle raflarda yer almaya başladı. Fakat ürünün önceki ambalajıyla yeni ambalajı arasında herhangi bir içerik farklılığı olmadığını belirtelim. Ürünün ilk üç sırada; Su, Şeker ve Limon suyu konsantresi içerdiğini görüyoruz. Bu üründe de Limon suyu konsantresindeki limon oranı en az %10 olarak belirtilmiştir. Ürünün 100 gr.’da içerdiği şeker oranı ise 12 gr.’dır. Yani az oranda limondan gelen şeker düşünüldüğünde ürünün 250 ml.’de 30 gr. İlave şeker içerdiğini görüyoruz. Bu da 250 ml’lik tek su bardağında yaklaşık 15 tane küp şeker içerdiğini ve bu haliyle ürünün piyasadaki diğer örnekleriyle şeker oranı açısından çok da farklı olmadığını gösteriyor.

Üründe ayrıca Stabilizör, Renklendirici ve Antioksidan başlığında 4 farklı katkı maddesi içerdiğini görüyoruz. Üründe Doğal aroma verici olarak kullandığını görüyoruz. Doğal aroma vericilerin mevzuatta; “Bitkisel, hayvansal veya mikrobiyal orijinli materyelden uygun fiziksel, enzimatik veya mikrobiyolojik işlemlerle elde edilen doğada tanımlanmış veya doğal olarak bulunan aroma verici madde” demektir. Bu haliyle üründe muhtemelen gerçek limondan üretilen bir aroma vericinin kullanıldığını fakat bunun gerçek limonun yerine konamayacağını belirtelim. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Şeker, Limon suyu konsantresi, Stabilizörler (Gam arabik, Ağaç reçinesinin gliserol esterleri), Doğal aroma verici, Renklendirici (Aspir çiçeği konsantresi), Antioksidan (Askorbik asit)
🔎Uludağ Limonata Besin Değerleri
👉Enerji 132,5 kcal
👉Şeker 30 gr.
👉Yağ Yoktur.
👉Protein Yoktur.
👉Lif Belirtilmemiştir.
📌Not: Besin Değerleri 1 su bardağı (250 ml.) ürün için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri