Sakız ve Şekerleme

Vivident Xylit Full Fruit Çilek Aromalı Sakız


Bugün tarafımıza gönderilen bir ürünü inceliyoruz; Vivident Xylit Full Fruit Çilek Aromalı Şekersiz Tatlandırıcılı Sakız. Ürün 93 gr.’lık paketler halinde satılıyor. Ürünün 93 gr.’lık paketinin 15 ₺’ye satıldığını öğreniyoruz. Yani yaklaşık 2 kg. Çilek fiyatına 93 gr.’lık pakette içeriğinde 6 farklı tatlandırıcı, 3 farklı asit, 2 farklı emülgatör, kıvam arttırıcı, parlatıcı, antioksidan ve renklendirici içeren bir ürün alıyorsunuz.

▫Üründe Tatlandırıcı olarak %35 oranında Ksilitol bulunuyor. Ürün de zaten ismini bu içerikten alıyor. Ksilitol; doğada birçok meyve ve sebzede doğal olarak bulunan, insan metabolizması tarafından da üretilebilen bir şeker alkolüdür. İlk olarak 1891 yılında keşfedilen Ksilitol, 1970’lerden sonra diyabetik gıdalarda ve diş çürüklerini engellemede dental çalışmalarda kullanılmıştır. Ksilitolün ilk kez sakızlarda kullanımı ise 1975 yılına Finlandiya’da gerçekleşmiştir. 1983 yılında Ksilitolün kullanımı Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmıştır.

▫Fakat üründeki tatlandırıcılar Ksilitol ile sınırlı değil. Üründe Ksilitolün yanısıra; Sorbitol, Maltitol, Mannitol, Aspartam ve Asesülfam-K olmak üzere 5 farklı yapay tatlandırıcı daha mevcuttur. Bu haliyle ürünün diğer sakızlardan pek de farkı kalmıyor. Bu haliyle ürün 100 gr.’da 69 gr. Poliol yani Şeker alkolü içermektedir. Yani 100 gram ürünün 24 gramı Ksilitol, 45 gramı ise diğer tatlandırıcılardır. Ürün saydığımız bu tatlandırıcıların yanısıra nişasta bazlı şeker olan Maltodekstrin içermektedir.

Ürün ayrıca; Malik asit, Tartarik asit ve Sitrik asit olmak üzere üç farklı asit içermektedir. Bu da ürünün çiğnendiğinde ağzınızı asidik yapacağını, diş çürüme sürecini olumsuz yönde etkileyeceğini göstermektedir. Üründe ayrıca düşük oranda da olsa Hindistan Cevizi yağı mevcuttur. Bunların yanısıra ürün; Gliserol, Soya Lesitini, BHT ve Karmin içermektedir. Üründe Doğal aroma vericilerin yanısıra sentetik yani yapay aroma vericiler de mevcuttur. Ne dersiniz? Çiğneyip gülümsemeli miyiz yoksa durup düşünmeli miyiz? #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Tatlandırıcılar (Ksilitol [%35], Sorbitoller, Maltitoller, Mannitol, Aspartam, Aseslülfam-K), Sakız mayası, Meyve suyu (Çilek) [%3,3], Maltodekstrin, Nişasta, Asitler (Malik asit, Tartarik asit, Sitrik asit), Doğal aroma verici, Aroma vericiler, Hindistan Cevizi yağı, Stabilizör (Gliserol), Emülgatörler (Soya Lesitini, Yağ asitlerinin sukroz esterleri), Kıvam arttırıcı (Selüloz gam), Parlatıcı (Karnauba mumu), Antioksidan (BHT), Renklendirici (Karminler)
🔎Vivident Full Fruit Besin Değerleri
👉Enerji 177,6 kcal
👉Karbonhidrat 67,9 gr.
👉Yağ 0,6 gr.
👉Protein Yoktur
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek paket (93 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri