Gazsız İçecek

Torku Limonata


Limonata incelemelerimiz devam ediyor. Özellikle Ramazan ayında iftar ve sahur sofralarında yer bulan bu içeceklerin aslında limonata değil; Gazsız Limonlu İçecek kategorisinde olduğunu ve her birinin endüstriyel bir ürün olduğunu belirtelim. Yani “ev yapımı tadında” ve “evdeki lezzet” adıyla satılan bu ürünlerin aslında evde yaptığınız limonatalar ile farklı içeriğe sahip olduğunu söyleyelim.

Bu farkların en önemlisi, incelediğimiz diğer ürünlerde olduğu gibi bu üründe de limonun kendisi değil; sadece %10 oranında limon içeren konsantre sularının bulunduğunu belirtelim. Bunun yanısıra, Asitlik Düzenleyici, Doğal aroma verici, Stabilizör, Antioksidan ve Renklendirici başlığı altında katkı maddeleri içermektedir. Üründe Renklendirici olarak Aspir çiçeği konsantresi, Antioksidan olarak Askorbik asit ve Stabilizör olarak Gam arabik ve Ağaç reçinesinin gliserol esterleri gibi katkı maddeleri bulunuyor. Bu katkı maddeleri arasında; Antioksidan olarak eklenmiş olan Askorbik asitten dolayı ambalajın ön yüzünde; C vitaminli ifadesiyle tüekticiye olumlu bir algı oluşturulma çabası dikkat çekiyor. Askorbik asit, C vitamininin yapay yani sentetik halidir ve endüstriyel ürünlerde antioksidan olarak kullanılıyor.

Üründe ilk üç sırada; Su, Şeker ve Limon suyu konsantresi var. Ürünün 100 ml.’deki şeker oranı 11 gr’dır. Yani 250 ml.’lik tek su bardağında yaklaşık 27,5 gr. İlave şeker bulunuyor. Ürünün içeriğinde pancar şekeri olduğunu söyleyelim. Bu da tek bir su bardağında yaklaşık 14 tane küp şeker kadar şekeri tükettiğinizi gösteriyor.

Şeker oranı ile ilgili her zaman söylediğimiz Dünya Sağlık Örgütü kriterlerini tekrar belirtelim. Bu üründen tek su bardağı tüketen bir şahıs 27,5 gr. ilave şeker tüketmiş oluyor. Bu da günlük enerji alımını toplam 2000 kcal kabul edersek bunun %5,5’ine denk geliyor. Bu tüketim Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilave şekerden alınan kalorinin aşılmaması gereken %5’lik oranı tek başına aştığını gösteriyor. Bu limonatadan iki bardak içtiğinizdeyse; Dünya Sağlık Örgütü’nün kesinlikle aşılmamasını önerdiği %10’luk dilimi aşıyorsunuz. Bu haliyle vücuda doğal yollarla alınamayacak kadar yoğun ve yüksek oranda şekerden bahsediyoruz. Yani evdeki lezzet deyip geçmeyin, ne içtiğinize, vücudunuza ne kadar şeker aldığınıza mutlaka bakın. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Şeker, Limon suyu konsantresi, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit, Trisodyum Sitrat), Doğal aroma verici, Stabilizör (Gam arabik, Ağaç reçinesinin gliserol esterleri), Antioksidan (Askorbik asit), Renklendirici (Aspir çiçeği)
🔎Torku Limonata Besin Değerleri
👉Enerji 122,5 kcal
👉Şeker 27,5 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein 0,75 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek su bardağı (250 ml.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri