Bal ve Arı Ürünleri, İlave Şekersiz

BEE’O Arı Ekmeği


Önceki gün Dünya Arı Günüydü. Türkiye, dünyada Çin’den sonra en büyük 2. Arıcılık ülkesi olarak dikkat çekiyor. Anadolu’nun eşsiz coğrafyasında üretilen arı ürünlerinin besin değerleri ise dünyada ilk sırada yer alıyor. Öyle ki, Anadolu ham balı ve Anadolu propolisi başta olmak üzere, birçok farklı arı ürünüyle Türkiye adından çokça söz ettirmeye başladı. Bu bağlamda; dünyada birçok saygın kuruluştan inovasyon ödülü alan, ulusal ve uluslararası ödül sayısını 28’e yükselten Bee’o markasının Arı Ekmeği ürününü inceleyeceğiz.

İlk olarak belki de birçok kişiye yabancı gelen üründen; Arı Ekmeğinden bahsetmek gerekiyor. Arı ekmeği, aynı zamanda Perga olarak da bilinen bir arı ürünü. Polenin arılar tarafından fermente edilmiş hali olarak tanımlanabilir. Öyle ki, arı ekmeği çiçeklerde yer alan polenin dış zarının arının kendi enzimleriyle sindirilip bütün besin içeriğinin açığa çıktığı halidir. Aslen; enzimlerle zarın parçalanması bir fermentasyon işlemi olup, bu fermentasyonda yararlı bakteriler gelişmektedir. Bu yönüyle arı ekmeği probiyotik özellik göstermektedir. Arı ekmeği bileşiminde Lactobacillus bakterileri bulunur. Bu bakteriler aynı zamanda en faydalı probiyotik gıdalardan olan yoğurtta da yer almaktadır. Yine Anadolu’nun bir geleneksel gıdası olan yoğurt ile, Anadolu’nun eşsiz coğrafyasında üretilen arı ürünleri aslında hepimiz için birer şifa kaynağıdır. Bu şifa kaynağının temelinde de probiyotikler yer alıyor.

Arı ekmeği, sadece probiyotik özelliğiyle değil; içerdiği protein, vitamin ve mineral içeriğiyle de dikkat çekiyor. Öyle ki, Arı ekmeği yüksek oranda proteinin yanısıra çok sayıda vitamin ve mineral içeriyor. Arı ekmeğinde sırasıyla; A,B1, B2, B3, B6, B12, C, E, D ve K vitaminleri yer alıyor. Bunun yanısıra, Fosfor, Potasyum, Kalsiyum, Sodyum, Magnezyum, Demir ve Çinko gibi mineralleri de içeriyor. Arı Ekmeği Perga’yla ilgili daha geniş bilgiye aşağıdaki bilimsel kaynaktan erişebilirsiniz.

🔎Arı Ekmeği “Perga”
👉Enerji 246 kcal
👉Şeker 35 gr.
👉Protein 21 gr.
👉Fosfor 530 mg.
👉Potasyum 580 mg.
👉Kalsiyum 225 mg.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. üzerinden verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri