Gazlı İçecek

Coca-Cola Orijinal Tat


Yılbaşılarda, bayramlarda, özel günlerde, Ramazan ayında kısacası her günümüzün neredeyse her anında, geleneksel yemeklerimiz de dahil olmak üzere her türlü yiyeceğin yanına yakıştırılan, dünyanın en büyük firmalarından biri haline gelmiş; Coca Cola’nın klasik ürününü inceliyoruz. Orijinal Tat adıyla satılan bu ürün 250 ml.’lik alüminyum kutularda satılıyor. Bu ürünün yer aldığı MEL Chemistry isimli oluşum tarafından gerçekleştirilen alüminyum kutularla ilgili bir kimyasal deneye şu sıralarda Youtube kanalımızdan ulaşabilirsiniz.

Gelelim ürünün içeriğine; ürün ilk üç sırada; Su, Şeker veya Glikoz-fruktoz şurubu ve Karbondioksit içeriğine sahip. Aslında bu ilk üç içerik, gazlı içecek olarak bilinen birçok üründe aynıdır. Burada dikkat çekmemiz gereken – daha önce çok kez aktardığımız – detay ise üründe kullanılan şekerin türü ile ilgilidir. Öyle ki, Coca Cola ürünlerinde bazı kutularda sofra şekeri kullanılırken, bazılarında mısır şurubu yani Glikoz-fruktoz şurubu kullanılmaktadır. Bu ayrımı, kutunun hemen altında bulunan parti numarasının sonrasındaki –S veya –F harflerinden anlayabiliyorsunuz. Eğer ürünün altında –S ifadesi varsa; Sofra şekeri, -F ifadesi varsa mısır şurubu kullanılmıştır.

Peki sofra şekeri ya da mısır şurubu olması, ürünün 250 ml.’lik tek kutusunda 28 gr. şeker olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bu da her bir kutu Coca Cola tüketiminde vücudunuza yaklaşık 14 tane küp şeker aldığınız gösteriyor. Bir kuru fasulye pilav yemeğine 14 tane küp şeker katarak yer miydiniz? Ever, bu şekilde bunu yapıyorsunuz. Hem de bunu liften yoksun olarak, yoğun bir şekeri kan dolaşımımıza hızla katarak yapıyorsunuz. Peki ürünü çekici kılan, şeker tadını bastırıp kendine has tadı ve keskinliğini veren nedir?

İlk olarak üründe Fosforik asit olduğunu belirtelim. Bu da kolanın kendine has yakıcı tadını sağlıyor. Üründeki fosforik asitle birlikte yer alan kafein de kalsiyum dengesizliği ortaya çıkarttığı ve kemik erimesine yol açtığı tartışmalarını beraberinde getiriyor. Bu konuda Uluslararası Osteoporoz Vakfı’na göre Coca Cola’da yer alan fosforik asit kemikleri zayıflatmıyor veya osteoporoza sebep olmuyor. Fakat bu kabul genel bir kabul olup, bu durumu gelişme çağındaki çocuklara veya gençlere kadar genellemek ne kadar doğrudur? Tartışılır. Üründe ayrıca 0,15 g/l kafein olduğunu söyleyelim. Yani 250 ml.’lik tek adet ürün 37,5 mg. Kafein içermektedir. Kafein alımında önerilen günlük sınırın 400 mg. olduğunu belirtelim.
Üründe ayrıca; Renklendirici olarak Karamel kullanıldığını ve bunun da yine yoğun bir şeker kaynağı olduğunu söyleyelim. Ürün içeriğinde bunların haricinde kendine has doğal aroma vericilere sahip olduğunu belirtelim. Birçok üründe olduğu gibi bu üründe de; aroma vericilerin içeriği bir sır gibi saklanmaktadır. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Şeker veya Glikoz-fruktoz şurubu, Karbondioksit, Renklendirici (Karamel), Asitliği Düzenleyici (Fosforik asit), Doğal aroma vericiler, Kafein (maks. 0,15 g/l)
🔎Coca Coca Besin Değerleri
👉Enerji 112,5 kcal
👉Şeker 28 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (250 ml.) için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


3 Comments

 1. kaan

  içeriğinde coca cola özel özütü bulunmaktadır. bundan neden bahsetmediniz. Bu özüt de neler var bilmiyoruz.

  • GidaDedektifi

   Merhaba,
   Yasal etiket verileri üzerinden değerlendirme yapıyoruz. Bahsi geçen madde muhtemelen aroma vericiler içinde yer almakta olabilir. Bundan da aroma vericilerin muhteviyatını ve içerik detaylarını bilmediğimiz yönünde sürekli olarak bahsediyoruz.

 2. cemre

  orijinal tat değil orijinal zehir…kimyasal deposu tamamen hiç faydasi yok bunu neden içiyorsunuz

Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri