Gazlı İçecek

Coca-Cola Orijinal Tat


Yılbaşılarda, bayramlarda, özel günlerde ve Ramazan ayında kısacası her günümüzün neredeyse her anında, geleneksel yemeklerimiz de dahil olmak üzere her türlü yiyeceğin yanına yakıştırılarak hayatımıza entegre edilen Coca Cola’yı standart çeşidi olan Orijinal Tat üzerinden inceliyoruz. Türkiye’deki ilk üretimini 1964 yılında yapan firma o zamanlar sadece sofra şekeri kullanırken, ürünün günümüzde – birçok ülkede olduğu gibi mısır şurubu içeren alternatifleri bulunmaktadır. Orijinal Tat adıyla satılan standart ürün 250 ml.’lik ve 330 ml.’lik kutularda satılıyor. Ürünün ayrıca 1 litre, 1,5 litre ve 2,5 litrelik büyük boyları da bulunmaktadır.

Ürün içeriğinde ilk üç sırada; Su, Şeker veya Glikoz-fruktoz şurubu ve Karbondioksit yer alıyor. Aslında bu ilk üç içerik aslında “gazlı içecek” olarak tanımladığımız ürünlerin temelini oluşturuyor. Fakat Coca-Cola’da buna ek olarak Fosforik asit de bulunuyor – ki bu da ürünü gazlı ve asitli içecek sınıfına sokuyor. Burada dikkat çekmemiz gereken bir diğer detay ise üründe kullanılan şekerin türü ile ilgilidir. Öyle ki, Coca Cola ürünlerinde bazı kutularda sofra şekeri kullanılırken, bazılarında mısır şurubu yani Glikoz-fruktoz şurubu kullanılıyor. Bu ayrımı, kutunun hemen altında bulunan parti numarasının sonrasındaki –S veya –F harflerinden anlayabiliyorsunuz. Eğer ürünün altında –S ifadesi varsa; Sofra şekeri, -F ifadesi varsa mısır şurubu kullanıldığını bir kez daha belirtelim.

Sofra şekeri ya da mısır şurubu olması, ürünün 250 ml.’lik tek kutusunda 28 gr. şeker olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bu da her bir kutu Coca Cola tüketiminde vücudunuza yaklaşık 14 tane küp şeker aldığınızı gösteriyor. Bu da aslında iftar sofrasında bir kuru fasulye pilav yemeğinin üzerine 14 tane küp şeker atmaktan, biraz da fosforik asit dökmekten pek farklı bir şey değil. Evet, bu şekilde tam da bunu yapıyorsunuz. Aldığınız bu şekerin liften yoksun olarak, yoğun bir şekilde kan dolaşımımıza katıldığını da ayrıca belirtmek gerekiyor.

Üründe bunların yanı sıra; Asitliği Düzenleyici ve renklendirici yer alıyor. Üründe renklendirici olarak belirtilen Karamel – aslında 150d olarak tanımlanan Amonyum sülfit karamel olarak biliniyor. Fakat etiketlerde – yurtdışından farklı olarak sadece Karamel ifadesinin yer alması bunu bir katkı maddesinden ziyade, doğal bir şekerli içerik gibi gösteriyor. Üründe ayrıca 0,15 g/l kafein olduğunu söyleyelim. Yani 250 ml.’lik tek adet ürün 37,5 mg. Kafein içeriyor. Kafein alımında önerilen günlük sınırın 400 mg. olduğunu belirtelim. Ürün içeriğinde yer alan doğal aroma vericilerin – çeşitli baharat ve sebzelere ait olduğunu fakat bunun tüketiciye beyan edilmediğini belirtelim. Sır olarak nitelenen bu aroma vericiler uzun yıllardır saklanmaya devam ediyor. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Şeker veya Glikoz-fruktoz şurubu, Karbondioksit, Renklendirici (Karamel), Asitliği Düzenleyici (Fosforik asit), Doğal aroma vericiler, Kafein (maks. 0,15 g/l)
🔎Coca Coca Besin Değerleri
👉Enerji 112,5 kcal
👉Şeker 28 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (250 ml.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri