Maden suyu ve Soda

Özkaynak Limon Aromalı Doğal Zengin Mineralli Gazlı İçecek


Market raflarında sayı ve çeşitleri gittikçe artan sözde meyveli yani aromalı maden sularından Özkaynak markasıyla satışta olan Limon aromalı çeşidini inceliyoruz. İlk olarak ürünün 200 ml.’lik cam şişelerde satıldığını belirtelim. Ürün yasal ismiyle; Doğal mineralli gazlı içecek sınıfındadır.
İlginçtir ki, kola içmeyerek bu ürüne yönelenler; gerek gaz, gerek asit ve gerekse şeker içeriği açısından çok da farklı bir tercih yapmamış oluyorlar. Öyle ki, üründe kolada da bulunan Karbondioksit mevcuttur. Yani ürün gazlı bir içecektir. Ayrıca, Sitrik asit içeren ürün asitli içecek sınıfındadır. Buna ilave olarak üründe Koruyucu olarak Potasyum Sorbat ve Sodyum Benzoat gibi kimyasallar bulunmaktadır. Ne içiyorduk? Evet, maden suyuydu.

Üründeki maden suyu oranı belli değil. Buna ilave olarak 100 ml.’de 8,25 gr. Şeker ilavesi olduğunu biliyoruz. Bu da ürünün yaklaşık olarak %90 oranında Maden suyu yani doğal mineralli su içerdiğini gösteriyor. Bu haliyle ürünün tek şişesinde 16,5 gr. yani yaklaşık 8 tane küp şeker kadar ilave şeker içeriyor. Üründeki ilave şekerin ise; Mısır şurubunun fruktoz hali olduğunu görüyoruz. Yani her bir şişede vücudunuza yüksek ve yoğun miktarda fruktoz şurubu alıyorsunuz. Sağlıklı bir tüketim yaptığınız sanırken, kan şekerinizi hızla yükseltecek ve vücutta temel anlamda enerji olarak kullanılmayan, karaciğerde ve organlarda yağ olarak depolanan yoğun fruktozu vücudunuza kabul ediyorsunuz. Ürünün tek şişesinden alınan kalorinin tamamının ilave şekerden yani fruktoz şurubundan geldiğini belirtelim.

Ürünün ambalajındaki limon görsellerinin de içeriğindeki aroma vericilere işaret ettiğini belirtelim. Üründe limon veya limon suyu konsantresi bulunmuyor. Doğal limon aroma vericisi içeren ürünün aroma verici içeriği diğer ürünlerdeki gibi tüketicilere açıklanmıyor. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Doğal mineralli su, Fruktoz şurubu, Asitliği Düzenleyici (Sitrik asit), Karbondioksit, Doğal limon aroma vericisi, Koruyucu (Potasyum Sorbat, Sodyum Benzoat)
🔎Özkaynak Limon Aromalı Besin Değerleri
👉Enerji 70 kcal
👉Şeker 16,5 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek şişe (200 ml.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri