Çikolata ve Gofret

Ülker Ece


Ramazan Bayramı ve tabii ziyaretler de devam ediyor. Tabi ziyaretlerde de başta şeker, çikolata ve baklava gibi geleneksel tatlılar karşınıza geliyor. Bayram sabahında yayınladığımız bir önceki paylaşımda baklavanın içeriği ve besin değerlerinden bahsetmiş, tek bir dilimindeki şeker oranını yayınlamıştık. Şimdi de yine yaygın olarak kullanılan bir çikolatayı genel bir fikir vermesi adına sizlere sunuyoruz; Ülker Ece. Ürünün 45 adet çikolata içeren kutusu üzerinden tek bir adet çikolatanın 9,8 gr. ağırlığa sahip olduğunu görüyoruz. Yani tek bir adet Ülker Ece çikolata yaklaşık 10 gramdır.

Ürünü incelediğimizde ilk üç sırada; Şeker, Bitkisel yağ ve Fındık olduğunu görüyoruz. Üründe Palm, Ayçiçek ve Kanola yağları olmak üzere üç farklı yağ kullanılmıştır. Özellikle Ayçiçek ve Kanola yağı doymuş yağ oranı nispeten düşük yağlar olsa da, bunlardan daha yüksek oranda kullanılan Palm yağından dolayı üründeki Doymuş yağ oranı da yüksektir. Bu haliyle, ürünün tek adedinde 3,2 gr. Yağ bulunurken bunun 1,26 gramı Doymuş yağdır. Başka bir deyişle; üründen aldığınız kalorinin %22’si Doymuş yağdan gelmektedir.

Üründe ilk sırada İlave şeker yani sofra şekeri yer alıyor demiştik. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 49,6 gr. Şeker içerdiğini belirtelim. Yani ürünün yarısı şekerden ibaret diyebiliriz. Bu haliyle 9,8 gr. ağırlığındaki tek bir adet çikolatada 4,86 gr. yani yaklaşık 2 tane küp şeker kadar ilave şeker bulunuyor. Yani daha basit anlatımda tükettiğiniz her bir Ülker Ece çikolatada 2 tane küp şeker yemiş oluyorsunuz. Bu haliyle ürünün ilave şekerden gelen kalori oranı da %38’dir.

Üründe bunların yanısıra Kakao yağı, Kakao kitlesi, Süttozu, Fındık püresi ve kakao tozu gibi bileşenler bulunuyor. Katkı maddesi olarak Emülgatörler ve Aroma verici olduğunu görüyoruz. Bu bağlamda ürün Soya lesitini de içeriyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Şeker, Bitkisel yağ (Palm, Ayçiçek, Kanola), Fındık (%8), Kakao yağı, Kakao kitlesi, Yağsız süttozu, Tam yağlı süttozu, Fındık püresi (%4,5), Peyniraltı suyu tozu, Kakao tozu, Emülgatörler (Amonyum Fostatiler, Soya Lesitini, Poligliserol Polirisinoleat), Aroma verici, Tuz.
💉Alerjen Uyarı: Süt ürünü, fındık ve soya ürünü içerir. Eser miktarda sert kabuklu meyveler, yer fıstığı, yumurta ürünü, susam ve glüten içerebilir.
🔎Ülker Ece Besin Değerleri
👉Enerji 51,7 kcal
👉Şeker 4,8 gr.
👉Yağ 3,2 gr.
👉Protein 0,7 gr.
👉Lif Bilinmiyor.
📌Not: Besin Değerleri tek adet çikolata (9,8 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri