Dondurma ve Buzlar

Algida Twister Ocean


Çocukların yaz aylarındaki yeni favorisi Twister, üretiminde süt ve meyve özlerinin kullanıldığı, yüksek besin değerlerine sahip. Yaban mersini ve sütten oluşan spiral dış katmanlı yapının içinde bulunan vişne özleri, üç farklı tadı bir arada buluşturuyor. İpeksi kıvamıyla Twister Ocean, herkesin sevdiği dondurma lezzetini farklı bir keyfe dönüştürüyor.

Ürünün bir market web sitesindeki tanıtımında bu ifadeler yer alıyor. Vaad edilenler ile içeriğin kendisinin ne denli örtüşüp örtüşmediğine ise incelememiz sonrasında siz karar verebilirsiniz. İlk olarak üründe süt ve meyve özlerinin kullanıldığı söyleniyor. Üründe pastörize yağsız süt oranı %1’dir. Bunun yanısıra %1’den daha az oranda yağsız süt tozu bulunmaktadır. Bunun yanısıra ürün binde 4 oranında Yaban Mersini püresi, Binde 3 oranında Vişne konsantresi içermektedir. Yüksek besin değerine sahip olduğu iddia edilen bu ürünün tek adedindeki 61 kcal enerjinin %65’i ilave şekerden gelmektedir. Üründe tabi bu meyve özlerini aratmayan aroma vericiler bulunmaktadır.

Ürünü tanımlayan bu metinde dikkat çeken bir diğer ifade ise; dondurma lezzeti ifadesidir. Ürün bazı marketlerde dondurma olarak satılsa, genel itibariyle bu şekilde bilinse de aslında bir dondurma değildir. Ürünün tabi olduğu mevzuat da Dondurma Tebliği değil, Buzlu Ürünler tebliğidir. Öyle ki, bu ürün bir dondurma değil; buzdur. Ürünün yasal ismi; Vişne aromalı buz ve Vanilya aromalı sütlü buzdur. Lütfen firmanın Çocuklar İçin başlığıyla sattığı bu ürünü çocuklarınıza dondurma olarak yedirmeyiniz. Ürünün dondurma mantığından bir hayli uzak olduğunu söylemek gerekiyor.

Gelelim ürünün içeriğine, Üründe ilk dört sırada; Su, Şeker, Glikoz-fruktoz şurubu ve Dekstroz bulunuyor. Yani ilk dört içerikte su ve şeker var. Mısır şurubu türevleri olan Glikoz-fruktoz şurubu ile bir glikoz şurubu türevi olan Dekstroz bir arada bulunuyor. Üründe ayrıca Fruktoz da ilaveten bulunuyor. Bu haliyle ürünün 65 gr.’lık tek adette 10 gr. İlave şeker içerdiğini belirtelim. Yani bu dondurmayı 1-2 dakika içinde yiyen çocuklar 5 tane küp şekere denk şeker tüketmektedir. Üründe bu şeker yüküne karşılık 0,1 gr. Lif bulunmaktadır. Yani bu ürünü tüketen çocukların kan şekerinde ani bir yükselme ve akabinde yeniden bir tüketim isteği, açlık oluşacaktır.

Üründe ayrıca Renklendiriciler, Kıvam arttırıcılar, Nem Verici, Aroma verici, Asitliği Düzenleyici ve Emülgatör sınıfında 11’den fazla katkı maddesi bulunmaktadır. Buna ilave olarak üründe mavi yeşil alg konsantresi yani yosun yer almaktadır. Bu haliyle ürünün Okyanus serinliği iddiasını bu bileşene dayandırdığını söyleyebiliriz. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Şeker, Glikoz-fruktoz şurubu, Dekstroz, Süt kreması, Pastörize yağsız süt (%1), Fruktoz, Süt proteini, Yağsız süt tozu, Renklendiriciler (Pancar kökü kırmızısı,Antosiyanin, Anatto, Kurkumin), Yaban mersini püresi (%0,4), Vişne suyu konsantresi (%0,3), Kıvam arttırıcılar (Keçiboynuzu gamı, Guargam, Karragenan), Mavi yeşil alg konsantresi, Nem verici (Gliserol), Aroma vericiler, Asitliği düzenleyici (Sitrik asit), Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri)
🔎Algida Twister Ocean Besin Değerleri
👉Enerji 61 kcal
👉Şeker 10 gr.
👉Yağ 1,2 gr.
👉Protein 0,4 gr.
👉Lif 0,1 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (56 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri