Dondurma ve Buzlar

Golf Maraşım Keçi Sütlü Dondurma


Son günlerde Vedat Milor’un oynadığı reklam filmiyle adından söz ettiren Golf Maraşım Sade Kesme Dondurmayı inceliyoruz. İlk olarak reklamdaki bazı ifadelere açıklık getirmek gerekiyor. Reklam “Markasına değil, arkasına bakın” vurgusuyla aslında 2,5 yıla yakın zamandır oluşturmaya çalıştığımız tüketici bilinçlenme sürecine katkı sağlıyor. Bu iyi haber. Fakat kötü haber şu ki; ürünün arkasındaki etiket verilerinde tüketiciler için çok da açıklayıcı ve net bilgiler yer almıyor. Öyle ki, ürünün etiketinde sadece Keçi sütünün oranı belirtilirken; Keçi sütü haricinde kullanılan İnek sütü, kaymak ve Yağsız süt tozu oranlarından bahsedilmiyor. Ayrıca, besin değerleri tablosunda üründeki şeker, doymuş yağ ve lif oranı yazmıyor. Oysa üründe İlave sofra şekeri ve Glikoz şurubu yer alıyor. Fakat oranını bilmiyoruz. Eğer bunların tamamı belirtilmiş olsaydı, tüketici eksiksiz olarak bilgilendirilecekti ve reklamdaki ifadeler yerini bulacaktı. Yine de bu vurgunun ve bakış açısının önemli olduğunu düşünüyoruz.

Gelelim ürünün içeriğine; ürünün Yarım yağlı dondurma kategorisinde olduğunu ve Keçi sütünün yanısıra İnek sütü, kaymak ve yağsız süt tozu içerdiğini söyleyelim. Fakat dediğimiz gibi süt ve süt ürünlerinin üründeki toplam oranı belli değil. Yani %25 oranında Keçi sütü içerdiğini gördüğümüz ürünün İnek sütü, kaymak ve Yağsız süt tozu oranlarını göremiyoruz.

Bahsedilmeyen bir diğer husus ise üründeki Şeker oranıdır. Üründe ilave sofra şekerinin yanısıra Glikoz şurubu yer almaktadır fakat bu içeriklerin oranı belli değildir. Bu haliyle ürünün 60 gr.’lık tek porsiyonda 17,6 gr. Karbonhidrat içerdiğini biliyoruz. Bu orana şeker ve glikoz şurubuna ilave olarak sütteki laktoz da dahildir. Firmadan talep ettiğimiz ilave şeker oranları tarafımıza iletildiğinde bu postta ve storyde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.

Üründe bunların yanısıra Salep bulunduğunu da belirtelim. Fakat Salep oranı da yine diğer bileşenler gibi belirtilmemiştir. Üründe ayrıca kıvam vermesi amacıyla Stabilizörler ve Emülgatör olarak yağ asitlerinin mono ve digliseritleri yer almaktadır. Üründe aroma verici bulunmadığını da ayrıca belirtmek gerekiyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Süt ve süt ürünleri [Pastörize Keçi sütü (%25), Pastörize İnek sütü, Kaymak, Yağsız süt tozu], Şeker, Glikoz şurubu, Salep, Stabilizörler (Sodyum Aljinat, Karragenan, Lokust Bean gam, Guar gam, Karboksi metil Selüloz), Emülgatörler (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Antep Fıstığı parçaları (%1)
🔎Golf Maraşım Keçi Sütlü Dondurma
👉Enerji 115,8 kcal
👉Karbonhidrat 17,6 gr.
👉Yağ 3,7 gr.,
👉Protein 2,7 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (60 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri