Dondurma ve Buzlar

Algida Magnum Badem


Dün akşam Instagram hesabımızda başlattığımız “Önce hangisini inceleyelim?” anketinde açık ara farkla ilk sırada çıkan Algida Magnum Bademli ürününü inceliyoruz. Ürün 76 gr.’lık paketlerde satılıyor. İlk olarak ürünün mevzuatın dondurma kriterlerine uyduğunu ve sütlü buz değil; dondurma olduğunu belirtelim. Ürün resmi tanımıyla; Sütlü Çikolata kaplı badem parçalı vanilya aromalı dondurmadır.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk sıralarda dikkatimizi en çok çeken bileşenin Tereyağı ve Kakao yağı olduğunu belirtelim. Öyle ki, özellikle endüstriyel dondurmalarda pek de rastlamadığımız bu içerikler aslen maliyet açısından çok tercih edilmemekle birlikte; genelde Palm yağı, Pamuk yağı veya türevlerinin karşımıza çıkmasından dolayı şaşırtıcıdır. Üründe ayrıca süt yağı , tam yağlı süt tozu ve Hindistan cevizi yağı da bulunmaktadır. Bu ilave yağların ve yağ bileşenlerinin etkisiyle ürünün tek adette 16 gr. yağ içerdiğini ve bunun da 8,7 gramının doymuş yağ olduğunu belirtelim. Bu haliyle; üründen alınan kalorinin %24’ünün doymuş yağdan geldiğini görüyoruz.

Tek adet ürünün tüketimiyle alınan 246 kcal enerjinin yarısının İlave şeker ve doymuş yağdan geldiğini görüyoruz. Bu haliyle üründen alınan şekerin, düşük lifin etkisiyle kana çok hızlı karışacağını belirtelim. Ürünün tek adedinden alınan bu yüksek enerjiyi yakmak için ise; 70 kg. ağırlığındaki bir bireyin 35 dakika boyunca durmadan koşması ya da 1 saat 15 dakika boyunca yürümesi gerekiyor. Aksi halde alınan bu şeker yükünün ve kalorinin yağa dönüşeceğini söylemekte fayda var. Haz, keyif, tutku derken; kilolar işte tam da böyle artıyor.

#nasılyakarız

Üründe dikkat çekeceğimiz bir diğer temel bileşen; ilave şekerlerdir. Ürün sofra şekerinin yanısıra Glikoz-fruktoz şurubu içermektedir. Bu haliyle tek adet üründe 21 gr. ilave şeker bulunmaktadır. Bu da tek adet Magnum Badem ürününü tükettiğinizde yaklaşık 10 tane küp şeker tükettiğiniz anlamına gelmektedir. Bu şeker yüküne karşılık ürünün tek adedindeki lif oranı ise sadece 1,1 gramdır. Üründen alınan kalorinin %26’sının ilave şekerden geldiğini belirtelim.

Üründe bunların yanısıra peyniraltı suyu tozu ve süt proteini ilaveleri olduğunu görüyoruz. Gerek süt bileşenlerinin gerekse ilave edilen protein kaynaklarının etkisiyle ürünün tek adette 3,3 gr. Protein içerdiğini söyleyelim. Üründe bunların yanısıra Kıvam arttırıcılar – Karragenan içeriyor, Emülgatörler, Aroma vericiler ve Renklendirici katkı maddeleri olduğunu görüyoruz. Üründe aroma vericiler başlığının detaylarını ve içeriğini göremiyor olsak da, üründe en azından vanilya aroma vericisi olduğunu biliyoruz. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler;Su, Şeker, Tereyağı, Kakao yağı, Kavrulmuş badem parçaları, Tam yağlı süt tozu, Yağsız süt tozu, Glikoz-fruktoz şurubu, Peynir altı suyu tozu, Süt yağı, Kakao kitlesi, Süt Proteini, Kıvam arttırıcılar (Keçiboynuzu gamı, Guar gam, Selüloz gam, Karragenan), Bitkisel yağ (Hindistan cevizi), Emülgatörler (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, Amonyum Fosfatid, Poligliserol polirisinoleat), Aroma vericiler, Renklendirici (Karotenler)
💉Alerjen uyarı: Süt ürünü içerir. İz miktarda fındık, fıstık, ceviz çeşitleri, buğday proteini, soya lesitini, susam yağı ve yumurta içerebilir.
🔎Algida Magnum Badem Besin Değerleri
👉Enerji 246 kcal
👉Şeker 21 gr.
👉Yağ 16 gr.
👉Protein 3,3 gr.
👉Lif 1,1 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (76 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri