Dondurma ve Buzlar

Algida Classics Kakao


Dondurma incelemelerimiz Türkiye’de Pazar payı en büyük marka olan Algida’nın ürünleriyle devam ediyor. Sırada Algida Classics adıyla satılan ve dondurma kategorisinde olmayan bir diğer ürün var. İlk olarak ürünün Bitkisel yağlı sütlü buz olduğunu ve 45 gr.’lık paketlerde satıldığını söyleyelim. Ürünün Kakaolu çeşidin inceliyoruz.

Ürünün içeriğinde ilk sıralarda; Su, Şeker, Bitkisel yağlar ve Glikoz-fruktoz şurubu yer alıyor. Bitkisel yağ içeriğine baktığımızdaysa diğer benzer ürünlerinde olduğu gibi bu üründe de doymuş yağ oranı en yüksek yağlar olan Hindistan Cevizi ve Palm yağı bulunduğunu görüyoruz. Bu haliyle ürünün 45 gr.’lık tek adedinde 9,5 gr. yağın 7,6 gramının Doymuş yağdan ibaret olduğunu belirtelim. Bu da üründen alınan kalorinin %48,8’inin Doymuş yağdan geldiğini gösteriyor. Bu oran eşine az rastlanır derece yüksek bir oran olarak dikkat çekiyor.

Üründe ayrıca ilave şeker ve mısır şurubu olduğunu söylemiştik. Ürünün 45 gr.’lık tek adedi 11 gr. ilave şeker içeriyor. Yani bu ürünü tükettiğinizde yaklaşık 5 tane küp şeker kadar ilave şeker ve mısır şurubu tüketmiş oluyorsunuz. Üründeki bu şeker yüküne karşılık lif oranı ise tek adette sadece 0,7 gr’dır. Yani alınan şeker hızla kana karışmaktadır. Bu haliyle üründen alınan kalorinin %31’inin İlave şekerden geldiğini belirtmek gerekiyor. Yani bu ürünü tükettiğinizde aldığınız kalorinin %80’e yakını İlave şeker ve doymuş yağdan geliyor. Kan şekerini hızla yükselten bir şeker, doymuş yağ oranı yüksek yağlar ve yakılmadığında vücutta kalacak olan kilolar olarak özetleyebiliriz.

Üründe yer alan diğer bileşenlere bakalım. Kakaolu ve fındıklı olan ürünün içeriğinde %4 oranında kakao tozu ve %3 oranında fındık parçaları yer alıyor. Yani 45 gr.’lık tek adet üründe 1,8 gr. Kakao tozu ve 1,3 gr. Fındık bulunuyor. Üründe Aroma vericiler ve Soya Lesitini olmaması dikkat çekiyor. Fakat Alerjen bilgiler kısmında üründe iz miktarda Soya Lesitini olabileceği belirtiliyor. Bu da ürünün üretildiği bantta soya lesitini içeren farklı ürünlerden bulaşma ihtimali olduğunu gösteriyor. Son olarak ürünün Emülgatör ve Kıvam arttırıcı başlığında bazı katkı maddeleri içerdiğini, Karragenan’ın bunlardan biri olduğunu söyleyelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Şeker, Bitkisel yağlar (değişen miktarlarda Hindistan Cevizi, Palm), Glikoz-fruktoz şurubu, Yağsız süt tozu, Kakao tozu (%4), Peyniraltı suyu tozu, Kavrulmuş fındık parçaları (%3), Süt proteini, Emülgatörler (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, Ayçiçek Lesitini, Poligliserol Polirisinoleat), Kıvam arttırıcılar (Guar gam, Ksantan gam, Selüloz gam, Karragenan)
💉Alerjen Bilgiler: Süt ürünleri içerir. İz miktarda diğer fındık, fıstık, ceviz, badem çeşitleri, soya lesitini, buğday proteini, susam yağı ve yumurta içerebilir.
🔎Algida Classics Kakao Besin Değerleri
👉Enerji 140 kcal
👉Şeker 11 gr.
👉Yağ 9,5 gr.
👉Protein 1,4 gr.
👉Lif 0,7 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet ürün (45 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri