Özel Duyuru

Twister ürünüyle ilgili gelen sorulara ilişkin Genel açıklamamızdır.


Aynı firma tarafından üretilen Twister isimli ürünün Türkiye ve İngiltere’de satılan çeşitlerinin içerik karşılaştırmasını yaptığımız paylaşımımız yoğun ilgi gördü. Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan 2,5 milyonu aşkın kişiye ulaşan ve çeşitli sosyal mecralarda da binlerce kez paylaşım yapılan bu yayın, Türkiye’de henüz ulaşamadığımız binlerce kişiye daha tüketici farkındalığı ve etiket okuma bilincini ulaştırmış oldu.

Paylaşımla ilgili yorum ve DM’ler üzerinden gelen bazı soru ve eleştirilere bu yayında cevap vermeye gayret edeceğiz. Tekrar hatırlatmak isteriz ki; Gıda Dedektifi olarak hiçbir zaman kaynaksız, belgesiz ve bilimsel gerçeklerden uzak yayın yapmamaktayız. Sizlere sunduğumuz bilgiler bizzat yaptığımız market incelemelerinden yola çıkılarak resmi etiket verileri üzerinden yapılmaktadır.

Bu kapsamda Türkiye’deki içeriğini bizzat etiket üzerinden tespit ettiğimiz ürünün, İngiltere’deki benzerinin içeriğini de İngiltere’deki Tesco market web sitesinde paylaşılan orijinal etiket bilgilerinden edindik. Dün itibariyle de İngiltere’den bir takipçimiz bu etiket verilerini bizlere bizzat markette yaptığı çekimlerle ileterek bilgileri bir kez daha teyit etmemizi sağladı. Bu etiket verilerinden açıkça görülüyor ki; İngiltere’deki Twister çeşitleri %10 ila 11 oranında meyve püresi içerirken, Türkiye’de bu oranlar binde 2 ila 4 düzeyinde değişiyor.

Bir diğer husus ise, gramajları ve aromatik içerikleri farklı ürünlerin incelendiğiyle ilgiliydi. Bu konuda da şunu net olarak belirtmek isteriz ki; Tesco markette satılan ürünlerin tek adetleriyle 8’li adetleri arasında bir içerik farkı yoktur.

Ürünlerin mini ifadesiyle satılan gramajları da Türkiye’de normal boyut olarak satılan gramajlara yakındır. Çeşitler arasında içerik farklılıkları olsa da, yukarıda da belirttiğimiz gibi ürünlerde bindelik oranlarda değil, %10 ila 11 düzeyinde meyve içeriği olduğu açıktır. Ayrıca, Wall’s olarak belirtilen firma, Algida’nın İngiltere’deki marka adı olup üretici Türkiye’de olduğu gibi Unilever firmasıdır.

Son olarak fiyat konusuna da açıklık getirelim. Ürünün fiyatı birçok platformda belirtildiği gibi 5-10 TL gibi rakamlara gelmemektedir. Ürünün 8’li paketi güncel kura göre 16 TL’ye satılmaktadır. Bu da tek adet ürünün 2 ila 2,5 TL fiyat ile satıldığını göstermektedir. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri