Özel Duyuru

ÖSYM’nin YKS sınavı öncesi dağıttığı şekerlere dikkat!


Verified

Onbinlerce öğrenci aylardır hazırlandıkları Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda son viraja geldiler. Öncelikle sınava giren tüm öğrencilere hayalleri olan üniversite ve bölümleri kazanmaları temennisiyle, başarılar diliyoruz.

Biliyorsunuz ÖSYM son yıllarda alınan kararlarla sınava giren öğrencilere kalem, silgi, kalemtıraş gibi ihtiyaçların yanısıra üç adet de şeker veriyor. Dün ilk oturumda sınava giren genç takipçilerimizden birkaçı ÖSYM tarafından dağıtılan bu şekerlerin etiketlerini incelememiz için bize gönderdiler. İlk olarak şekerin içeriğini okumak için büyütece ihtiyaç duyuyorsunuz çünkü yazılar çok çok küçük. Fotoğraflar üzerinden okuyabildiğimiz kadarıyla sizlere bu şeker içeriğindeki bazı önemli detayları anlatmaya çalışacağız;

İlk olarak şekerin içeriğinde ilk sırada Glikoz şurubu olduğunu söyleyelim. Daha önce de çokça söylemiştik; glikoz – evet beyin için temel enerji kaynağı – fakat doğal ve gerçek kaynaklardan alındığında karaciğer onu işliyor, hücrelere ve beyine gönderiyor. ÖSYM glikoz beyne enerji verir – halk dilinde zihni açar – kabulüyle yaptığı bu ikramda Glikoz şurubu detayını maalesef görmezden geliyor, önemsemiyor ya da bilmiyor. Öyle ki, liften yoksun olarak vücuduna alınan glikoz şurubunun kısa sürede kan şekerini yüselteceği gibi yine çok kısa süre sonra aynı şekilde kan şekerini düşüreceğini söylemek gerekiyor. Yani sabahın erken saatlerindeki sınav başlangıcında bu şekeri tüketen gençler muhtemelen yarım saat sonrasında kan şekerleri düştüğünden odaklanma sorunu yaşayacaklardır.

İşin şeker boyutu ayrı fakat bu üründe çok daha sıkıntılı bir içerik var. O da üründe kullanılan renklendiriciler. Daha önce çakıl taşı çikolata paylaşımında da bahsetmiştik; bazı renklendiriciler çocukların dikkat ve aktiviteleri üzerinde olumsuz etki yapabiliyor. Bunlardan; E102 ile gösterilen Tartrazin, E110 ile gösterilen Sunset Yellow, E129 ile gösterilen Allura Red ve E133 ile gösterilen Brilliant Blue FCF bu şekerlerde bulunuyor. Yani bu şekerlerde dikkat ve aktiviteyi olumsuz etkileyen bu katkılar yer alıyor.
Çocuklar, sabah aklınızı başınıza alın.
Mis gibi kahvaltınızı yapın,
Bu tarz şekerlerle aklınızı karıştırmayın.
#NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri