Özel Araştırma

Arkasına bakıp göremediklerinizi Gıda Dedektifi açıklıyor.


Geçtiğimiz hafta incelediğimiz ve ünlü gurme Vedat Milor’un oynadığı reklam filmiyle dikkat çeken Golf Maraşım ürününde bazı eksik bilgilendirmelere dikkat çekmiştik. Özellikle reklamdaki “Markasına değil, arkasına bakın” ifadesiyle vurgulanan etiket okuma yönlendirmesine rağmen, ürünün arkasında gerek içerik kısmında gerekse besin değerleri tablosunda tüketicilerin eksik bilgilendirildiğini söylemiştik. Öyle ki, rakip ürüne göre 10 kat daha yüksek oranda Keçi sütü içeren bu üründeki İnek sütü oranı belirtilmemişti. Ayrıca, besin değerleri tablosunda da üründeki Şeker, Doymuş yağ ve lif oranları yer almıyordu. Paylaşım sonrasında firmadan talep ettiğimiz bu bilgiler resmi kanallar üzerinden tarafımıza ulaştırıldı.

Gelen bilgiler çerçevesinde ilk olarak ürünün %75’inin sütten oluştuğunu belirtelim. Bu haliyle; %25 Keçi sütü içeren ürünün %50 oranında da İnek sütü içerdiğini söyleyebiliriz. Bu haliyle reklamlarda çokça vurgulanan yüksek oranda keçi sütü içeriğinden daha yüksek oranda inek sütü içerdiği gerçeğini de Gıda Dedektifi olarak sizlere sunmuş oluyoruz. “10 kat daha fazla keçi sütü” ifadesinin bir karşılaştırma ifadesi olarak doğruluk payı olsa da, “Keçi sütünden 2 kat daha fazla inek sütü içerir” ifadesinin de doğru bir yaklaşım olacağını belirtelim.

Gelelim ilave şeker içeriğine; gelen bilgilere göre ürün 100 gr.’da 28 gr. Şeker içeriyor ve bu şeker içeriğinin 5 gramı Laktoz yani sütten gelen şeker olup, 23 gr. şeker ise ilave şeker olarak ürüne eklenmiştir. Yani ürün 60 gr.’lık tek porsiyonda 13,8 gr. İlave şeker içermektedir. Bu da tek porsiyon Golf Maraşım tükettiğinizde yaklaşık 7 tane küp şeker kadar ilave şeker tükettiğinizi göstermektedir. Bu oranın reklamlarda keçi sütü açısından kıyaslanan rakip ürün ile aynı düzeyde olduğunu söyleyelim.Bu haliyle bu üründen alınan kalorinin %47’sinin ilave şekerden geldiğini belirtelim. Bu yüksek şeker yüküne karşılık olarak üründeki lif oranı tek porsiyonda sadece 0,1 gr.’dır.

Üründe ilave yağ bulunmadığını önceki paylaşımda söylemiştik. Bu haliyle ürünün içeriğindeki süt bileşenlerinin etkisiyle ürünün 60 gr.’lık tek porsiyonda 2,5 gr. Doymuş yağ içerdiğini belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Süt ve süt ürünleri [Pastörize Keçi sütü (%25), Pastörize İnek sütü (%50), Kaymak, Yağsız süt tozu], Şeker, Glikoz şurubu, Salep, Stabilizörler (Sodyum Aljinat, Karragenan, Lokust Bean gam, Guar gam, Karboksi metil Selüloz), Emülgatörler (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Antep Fıstığı parçaları (%1)
🔎Golf Maraşım Keçi Sütlü Dondurma Besin Değerleri
👉Enerji 115,8 kcal
👉Şeker 13,8 gr.
👉Yağ 3,7 gr.,
👉Protein 2,7 gr.
👉Lif 0,1 gr.*
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (60 gr.) için verilmiştir. Firmadan gelen resmi verilere göre içindekiler ve besin değerleri tablosu güncellenmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri