Özel Araştırma

Tükettiğiniz nar ekşisi sosunun içeriğine bakıyor musunuz?


Bugün Köfteci Yusuf’ta yemek yiyen bir takipçimiz tarafından gönderilen bu fotoğrafta yemeğin yanında getirilen Doğanay Nâre markalı Nar Ekşisi Sosu’nun içeriğine bakacağız. İçerikte dikkatimizi çeken bazı bileşenlerden söz edeceğiz. Sizlerin de mutlaka tükettiğiniz nar ekşisi soslarının içeriklerine bakmanız gerektiğiniz hatırlatırız.

İlk olarak ürünün %50 oranında Nar suyu içerdiğini söyleyelim. Bu oran birçok benzer ürüne göre yüksek sayılabilse de, piyasada %100 Nar içeriğine sahip Nar soslarının olduğunu da biliyoruz. Burada Nar Ekşisi ya da Nar Ekşisi Sosu ifadelerinin ayrımına varmak bu bağlamda önem arz etmektedir. Bu ürün özelinde aslında vurgulayacağımız hususlar Nar oranının düşük ya da yüksek olmasından ziyade, bir nar ekşisi sosunda fark etmeden tükettiğiniz diğer katkı maddeleriyle ilgilidir.

Bu bağlamda ürünün içeriğine baktığımızda üründe %50 Nar suyunun yanısıra; Glikoz şurubu olduğunu görüyoruz. Nar Suyu’ndan hemen sonra yazılan bu bileşenin üründeki oranı belli değil. Üründe besin değerleri tablosu da yer almadığından dolayı üründeki Şeker oranını da maalesef öğrenemiyoruz. Fakat Glikoz şurubunu oranının da %50’ye yakın düzeyde olduğunu sonrasındaki bileşenlerden anlayabiliyoruz.Tam da bu noktada %50 Nar suyu içeriğini üstüne basa basa, görsellerle, yazılarla vurgulayan bu üreticilerden ilave şeker oranlarını da belirtmelerini bekliyoruz.
Ürünün içeriğinde sonraki sıralarda ilave katkı maddeleri olarak; Asitlik Düzenleyici, Renklendirici ve Koruyucu olduğunu görüyoruz. Üründe Sitrik asit yanısıra Koruyucu olarak da Potasyum Sorbat yer alıyor. Dikkat çeken bir diğer bileşen ise ürüne koyu rengini vermesi için kullanılan Amonyum Sülfit Karamel’dir. Bu bileşen geçtiğimiz günlerde çakıl taşı çikolata paylaşımında vurguladığımız tartışmalı bir bileşendir. E150d olarak bilinen bu katkı maddesi karamelin amonyum ve sülfit ile koyulaştırılmış halidir. A.B.D.’nin Kaliforniya eyaletinde alınan karara göre, Amonyum Sülfit Karamel bulunan ürünlerin etiketlerinde “Bu ürüne kansere sebep olabilir” uyarısı yer almaktadır. Bu haliyle, üzerindeki %50 Nar suyu ibaresine ve nar görsellerine güvenerek salatanıza kattığınız, bu ürünün daha koyu görünmesi amacıyla katılmış bu tartışmalı bileşeni vücudunuza alıyorsunuz. Söz konusu bileşenin kolada da kullanıldığını belirtelim. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri