Dondurma ve Buzlar

Algida Nogger Sandwich Çikolata Karamel


Dondurma incelemelerine uzun yıllardır raflarda gördüğümüz Algida Nogger Çikolata Karamel ürünü incelemesiyle devam ediyoruz. Ürünün bir sandviç dondurma gibi gözükse de aslında içeriğinin dondurma olmadığını belirterek başlayalım. Ürünün resmi ismi üzerinden gidersek ürün aslında; %44 oranında Sade bisküvi ve arasında %28 oranında Çikolatalı Bitkisel yağlı sütlü buz ve %28 oranında da Karamelli Bitkisel yağlı sütlü buzdan ibarettir. Yani ürün dondurma içermemektedir.

Bu haliyle ürünün içeriğine baktığımızda temel bileşenler; Su, Buğday unu, Bitkisel yağlar ve Glikoz-fruktoz şurubu olarak dikkat çekiyor. Üründe Bitkisel yağ olarak doymuş yağ oranı yüksek Hindistan cevizi, Palm ve Pamuk yağlarının yanısıra, Ayçiçek ve Kanola yağları kullanıldığını görüyoruz. Bu ilave yağların etkisiyle ürünün 100 gr.’da 8 gr. yağ içerdiğini ve bunun 5 gramının Doymuş yağ olduğunu belirtelim. Bu haliyle üründen alınan kalorinin %15’inin Doymuş yağdan geldiğini söyleyelim.

Üründe bunun yanısıra Şeker ve Glikoz-fruktoz şurubu olduğunu görüyoruz. Yani ilave sofra şekerine ek olarak mısır şurubu eklenmiştir. Bunun etkisiyle ürünün 100 gr.’da 25 gr. şeker içerdiğini belirtelim. Bu da 87 gr.’lık tek adet üründe 21 gr. yani yaklaşık 10 tane küp şekere denk ilave şeker olduğunu göstermektedir. Üründe bu şeker yüküne karşılık lif oranı ise tek adette sadece 1 gramdır. Üründen alınan kalorinin %35’inin İlave şekerden geldiğini söyleyelim.

Üründe bunların yanısıra Emülgatörler, Aroma vericiler, Kıvam arttırıcılar ve Renklendirici katkı maddeleri bulunmaktadır. Karamel ve Çikolatalı bu üründeki Bitter çikolata oranı %0,5 yani binde 5 iken, Karamel sos oranı ise %0,2 yani binde 2’dir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Buğday unu, Şeker, Bitkisel yağlar (Değişen miktarlarda Hindistan cevizi, Palm, Pamuk, Ayçiçek, Kanola), Glikoz-fruktoz şurubu, Peynir altı suyu tozu, Yağsız süt tozu, Nişasta, Malt ekstraktı, Süt proteini, Kakao tozu, Emülgatörler (Ayçiçek lesitini, Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Bitter Çikolata (%0,5), Aroma vericiler, Kabartıcı (Sodyum Hidrojen Karbonat), Tuz, Karamel sos (%0,2), Kıvam arttırıcılar (Keçiboynuzu gamı, Guargam, Karragenan, Selüloz gam), Renklendirici (Amonyak karamel)
💉Alerjen uyarı: Gluten, arpa ve süt ürünü içerir. İz miktarda fındık, fıstık, ceviz, badem çeşitleri, soya lesitini, susam yağı ve yumurta içerebilir.
🔎Algida Nogger Sandwich Besin Değerleri
👉Enerji 250 kcal
👉Şeker 21 gr.
👉Yağ 7 gr.
👉Protein 3 gr.
👉Lif 1 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (87 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri