Dondurma ve Buzlar

Bugido Fair Kakao Vanilya


Şimdi de ucuzluk marketlerinden Bim’de satılan Bugido markalı Fair ürününe bakacağız. Ürünün 1 kg.’lık pakette satılan Kakaolu Vanilyalı çeşidini inceliyoruz. İlk olarak bu ürünün bir dondurma olmadığını belirtelim. Ürünün arkasında yer alan etiketten ürünün Bitkisel yağlı sütlü buz olduğunu rahatça görebiliyoruz. Ürün %50 Kakaolu sütlü buz ve %50 Vanilya aromalı sütlü buz içeriyor.

#KimÜretiyor Ürünü Golf dondurmalarını da üreten Natura Gıda üretiyor. Natura Gıda’nın özellikle Golf markasıyla ürettiği ürünler dondurma kategorisinde ve yüksek oranda süt içerirken, bir ucuzluk marketine ürettiği Private Label yani fason üretimde ise dondurma kategorisine girecek düzeyde süt yağı içermediğini görüyoruz. Ürünün etiketinde süt  ve süt tozu oranları belirtilmemiştir.

Ürünün içeriğine baktığımızda Pastörize süt, Yağsız süt tozu ve Peyniraltı suyu tozu bulunuyor. Üründe yağsız süt kullanıldığından dolayı ürünün dondurma kategorisine giremediğini söyleyelim. İlginç bir detay; üründeki süt yağı eksikliği Hidrojenize Bitkisel yağ yani margarin ile kapatılıyor. Fakat üründe kullanılan bitkisel yağın çeşidi etiket verisinde belirtilmemiştir.

Üründe Sofra şekerinin yanısıra Glikoz şurubu bulunmaktadır. Fakat üründeki toplam şeker oranı besin değerleri tablosundan görülmemektedir. Öyle ki, besin değerleri tablosunda Golf Dondurma’da olduğu gibi şeker oranı yazmamaktadır. Bu haliyle ürünün 60 gr.’lık tek porsiyonda 14,8 gr. Karbonhidrat içerdiğini söyleyebiliriz. %75 oranında süt içeren Golf Maraşım’da 100 gr.’da 5 gr. Laktoz bulunduğu düşünüldüğünde bu üründe %5’den çok daha az süt şekeri olduğu söylenebilir. Buna göre biz de tek porsiyon üründe 12 ila 13  gr. İlave şeker olduğu çıkarımını yapabiliriz. Bu haliyle ürünün tek porsiyonda yaklaşık 6 tane küp şeker içerdiğini söyleyebiliriz. #NeYediğiniziBilin

🔎Bugido Fair Kakaolu Süt Buzu İçindekiler; Süt ve Süt ürünleri (Pastörize süt, Yağsız süt tozu, Peynir altı suyu tozu), Su, Şeker, Hidrojenize Bitkisel yağ, Glikoz şurubu, Kakao tozu (%5), Stabilizörler (Locust bean gamı, Sodyum Karboksimetil Selüloz, Karragenan), Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri)
🔎Budigo Fair Vanilya aromalı Süt Buzu İçindekiler; Süt ve Süt ürünleri (Pastörize süt, Yağsız süt tozu, Peynir altı suyu tozu), Su, Şeker, Hidrojenize Bitkisel yağ, Glikoz şurubu, Stabilizörler (Locust bean gamı, Keçi boynuzu gamı, Sodyum Karboksimetil Selüloz, Karragenan), Emülgatör (Yağ Asitlerinin mono ve digliseritleri), Aroma verici (Vanilya)
🔎Bugido Fair Besin Değerleri
👉Enerji 103,8 kcal
👉Karbonhidrat 14,8 gr.
👉Yağ 4,26 gr.
👉Protein 1,44 gr.
👉Lif Bilinmiyor.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (60 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri