Dondurma ve Buzlar

Algida Dövme Sade Sütlü Buz


Bu ürüne önceki gün Şok marketlerde rastladık. İlk olarak ambalajı gördüğümde uzayan bir sade dövme dondurma kanısı oluştu. Öyle ya; Dövme deyip bırakmışlar, dondurmayı da bir güzel uzatmışlar. Alın size bildiğiniz dövme dondurma. Fakat sonra acaba neden Dövme deyip gerisini getirmemişler diye düşündüm ve içerik bilgisine göz attım. Öyle ki, bu bir dövme dondurma değil; bir dövme sütlü buzdu. Dövme buz olur mu demeyin, oluyormuş. Ama bu detayları bilmeyen veya bu detayları önemsemeyen belki de milyonlarca tüketici bu ürünü dövme dondurma diye alarak tüketiyor, tükettiriyor. Ürün aile boy paketler olarak 430 gr.’lık ve 840 gr.’lık ambalajlarda satılıyor.

Ürünün içeriğine baktığımızda ilk üç sırada; Su, Şeker ve Glikoz-fruktoz şurubu olduğunu görüyoruz. Bu üçlü içerik özelinde düşünürsek, ürün aslında yüksek oranda şeker ve mısır şurubu içeren ve sonrasında süt tozu katılmış bir buzdan farklı bir şey değil. Öyle ki, ürün 100 gr.’da 22 gr. Şeker içeriyor. Tek porsiyon olarak kabul ettiğimiz 60 gr.’lık tüketimdeyse yaklaşık 13 gr. ilave şeker tüketmiş oluyorsunuz. Bu da tek oturuşta 6 küp şekerden fazlası demek. Bu şeker yüküne karşılık ürünün tek porsiyonda sadece 0,2 gr. Lif içerdiğini vurgulayalım. Üründe ilave şekerden gelen kalori oranı %55 gibi yüksek bir seviyededir.

Gelelim içeriğin devamına, ürün içeriğinde 3. Sırada Yağsız süt tozu ve 4. Sırada Bitkisel yağlar içeriyor. Yani kısaca bir dondurmada olması gereken temel bileşenlerden süt yağı ürüne eklenmezken, bunun yerine çok daha maliyetsiz olan Hindistan cevizi ve Palm yağı ilave edilmiş. İşte tam da bu yüzden bu ürün bir dondurma değil, Bitkisel yağlı sütlü buz kategorisindedir. Öyle ki, üründe maliyeti düşürmek adına yağsız süt tozu bilinçli olarak kullanılmış. Bu haliyle ürünün tek porsiyonda 3 gr. Yağ içerdiğini ve bunun 2 gr.’nın doymuş yağ olduğunu belirtelim. Ürünün doymuş yağdan gelen kalori oranı ise %22,5’tir. Bu haliyle gerek ilave şekerden gerekse doymuş yağdan gelen yüksek kalori içeren bir ürün ile karşı karşıyayız.

Üründe ayrıca, Peyniraltı suyu tozu ve Süt proteini ilavesi dikkat çekiyor. Bu haliyle ürünün yüksek protein içerdiği gibi bir düşünceye sahip oluyoruz fakat baktığımızda 100 gr. yani 174 ml. üründe 2,5 gr. Protein içerdiğini görüyoruz. Aynı orandaki yani 174 ml. sütün 5,22 gr. Protein içerdiğini düşünürsek, üründeki süt tozunun proteinden yoksun olduğunu ve ilave edilen proteinlerin de yetersiz olduğunu söyleyebiliriz. Tabi, bu ürünün bir dondurma değil; sütlü buz olduğunu da unutmamak gerekiyor. Son olarak üründe Kıvam arttırıcı ve Emülgatör gibi katkı maddelerinin yanısıra Aroma vericiler bulunduğunu fakat içeriğinin belirtilmediğini söyleyelim. Üründe aroma vericilerden daha da az oranda – ki oranı belirtilmemiş – salep bulunduğunu da söyleyelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Şeker, Glikoz-fruktoz şurubu, Yağsız süttozu, Bitkisel yağlar (Değişen miktarlarda Hindistan Cevizi, Palm), Peyniraltı suyu tozu, Süt proteini, Kıvam arttırıcılar (Guar gam, Selüloz gam), Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Aroma vericiler, Sahlep
🔎Algida Dövme Sade Besin Değerleri
👉Enerji 100 kcal
👉Şeker 13 gr.
👉Yağ 3 gr.
👉Protein 1,5 gr.
👉Lif 0,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (60 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri