Dondurma ve Buzlar

Carte D’or Passion Oreo


Yine dondurma görünümlü bir sütlü buz ile karşınızdayız. 120 gr.’lık ambalajlarda 5 TL’ye satılan ürünün içeriğine bakacağız. Fakat ondan önce Algida resmi sitesindeki tanımını sizlere sunalım. Algida; Carte D’or Passion Oreo için şöyle diyor; “Oreo bisküvileri ile bitter çikolatanın mükemmel buluşması” Üründe Bitter çikolatanın %0,5 yani binde 5 oranında bulunduğunu söyleyelim. Oreo bisküvinin ise oranı bilinmiyor. Yani tam bir buluşmadan söz edemiyoruz.

Kaldı ki, ürünün içeriğinde sıralardaki bileşenlerden tam olarak nelerin birbiriyle buluştuğu anlaşılıyor. Ürünün içeriğinde ilk sıralarda; Su, Glikoz-fruktoz şurubu, Şeker ve Bitkisel yağlar olduğunu görüyoruz. Ürünün birçok Algida ürününde olduğu gibi Su içerdiğini, buna ilave olarak yüksek oranda sofra şekeri ve mısır şurubu yer aldığını söyleyelim. Üründe ayrıca bisküvi içeriğinde de Şeker ve Glikoz-fruktoz şurubu bulunuyor. Bu haliyle ürünün 120 gr.’lık tek pakette 31,2 gr. Şeker içerdiğini belirtebiliriz. Bu da tek pakette yaklaşık 16 tane küp şeker demektir. Bu şeker yüküne karşılık üründeki lif oranı 0,6 gr.’dır. Yani kan şekerinizi hızla yükseltecek, sonrasında da ani düşmesiyle yeniden yeme isteği oluşturacak bir üründen bahsediyoruz. Benzer bir tüketim tekrarında da sonucun yine değişmeyeceğini söyleyelim.

Üründe Bitkisel yağ olarak Algida’nın diğer birçok çeşidinde olduğu gibi Hindistan Cevizi ve Palm yağı kullanıldığını görüyoruz. Bu doymuş yağ oranı yüksek iki yağın etkisiyle ürünün tek adedinde yer alan 9 gr. yağın 6,8 gramının Doymuş yağ olduğunu belirtelim. Buna göre üründen alınan kalorinin %23’ünün Doymuş yağdan geldiğini belirtelim. Üründe bunun yanısıra bisküvi içeriğinde de Palm yağı bulunmaktadır. Üründe bisküvi oranının bilinmediğini söylemiştik. Bitter çikolata oranı da %0,5 yani binde 5 düzeyindedir. Üründe bunların yanısıra kakao tozu, peynir altı suyu tozu, yağsız süt tozu gibi ilaveler mevcuttur. Buna ek olarak kıvam arttırıcılar, – Karragenan içerir – Emülgatörler ve Aroma verici mevcuttur. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Glikoz-fruktoz şurubu, Şeker, Bitkisel yağ (Değişen miktarlarda Hindistan cevizi, Palm), Kakaolu bisküvi parçaları [Buğday unu, Şeker, Bitkisel yağ (Palm), Kakao tozu (%4,9), Glikoz-fruktoz şurubu, Nişasta, Kabartıcılar (Sodyum Karbonat, Amonyum Hidrojen Karbonat), Tuz, Emülgatör (Soya Lesitini), Aroma verici], Yağsız süt tozu, Peynir altı suyu tozu, Süt proteini, Kakao tozu, Bitter Çikolata (%0,5), Kıvam arttırıcılar (Guar gam, Keçiboynuzu gamı, Selüloz gam, Karragenan, Ksantan gam), Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Modifiye Nişasta, Aroma verici.
💉Alerjen Uyarı: Gluten, soya ürünleri ve süt ürünleri içerir. İz miktarda fındık, fıstık, ceviz ve badem çeşitleri, susam yağı ve yumurta içerebilir.
🔎Carte D’or Passion Oreo Besin Değerleri
👉Enerji 262,8 kcal
👉Şeker 31,2 gr.
👉Yağ 9 gr.
👉Protein 3,8 gr.
👉Lif 0,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (120 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri