Hazır Yemek, İlave Şekersiz

Dardanel Aç-ye Ton&Fasulye


Sayısı her geçen gün artan hazır yemek ürünlerinden birini inceliyoruz; Dardanel Aç-ye Ton & Fasulye. Ürün 185 gr.’lık konservede satılıyor. Ürünün ambalajını incelediğimizde üzerinde Üretim Tarihi yazmadığını görüyoruz. Fakat Son Tüketim Tarihi’nden anladığımız kadarıyla ürün Dardanel markasının ton balığı çeşitleri gibi 3 yıllık raf ömrüne sahip. Konservede ilginç bir detay da dikkatimizi çekiyor; ürünün içeriğindeki Ton balığının Atlas Okyanusundan tutulduğu bilgisini edinebiliyoruz.

Ürünün içeriğine baktığımızda; %31 oranında Fasulye ve %22 oranında Skipjack cinsi Ton balığı içerdiğini görüyoruz. Buna göre ürünün ambajında Ton & Fasulye yerine; Fasulye &Ton yazması gerektiğini düşünüyoruz. Öyle ki, üründeki Ton balığı oranı fasulye oranından düşüktür. Üründe bu iki temel bileşenin yanısıra Zeytinyağı kullanıldığını belirtelim. Bunun etkisiyle üründeki doymuş yağ oranı düşüktür. Öyle ki, ürünün 185 gr.’lık tek adedinde 20,2 gr. yağ bulunmakta olup, bunun sadece 4,4 gramı Doymuş yağdır. Tam da bu noktada ürünün içeriğindeki doymamış yağ yani Omega-3 oranından da bahsetmek gerekiyor. Ürün 100 gr.’da 45 mg. Omega-3 içeriyor. Bu da ürünün tek pakette 83 mg. Omega-3 içerdiğini gösteriyor.

Ürünün bir diğer önemli noktası ise, içerdiği protein oranıdır. Öyle ki, gerek fasulye ve gerekse ton balığının etkisiyle üründe yüksek oranda protein bulunuyor. 185 gr.’lık tek adet ürün 24 gr. Protein içeriyor. Bu da ürünün tek paketinden alınan 373 kcal enerjinin %25’inin proteinden geldiğini ortaya koyuyor. Üründe ayrıca; Nohut, Havuç, Zeytin ve tuz ilaveleri bulunuyor. Tuz kısmında bir parantez açmak gerekebilir. Öyle ki, ürünün konserve olmasının ve 3 yıl raf ömrünün etkisiyle 185 gr.’lık tek pakette 3,14 gr. gibi yüksek oranda tuz içerdiğini söyleyelim.

🔎İçindekiler; Fasulye (%31), Ton Balığı (Skipjack) (%22), Zeytinyağı, Su, Nohut, Havuç, Zeytin, Tuz
🔎Dardanel Aç-ye Ton&Fasulye Besin Değerleri
👉Enerji 373,7 kcal
👉Karbonhidrat 19,6 gr.
👉Yağ 20,2 gr.
👉Protein 24 gr.
👉Lif 15 gr.
👉Tuz 3,14 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (185 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri