Dondurma ve Buzlar

Algida Maraş Usulü Keçi Sütlü Sade Dondurma


Dondurma incelemelerimize çokça sorulan ve özellikle Golf Maraşım reklamlarından sonra dikkatleri üzerine çeken Algida Maraş Usulü ile devam ediyoruz. Ürün, Golf Maraşım reklamındaki 10 kat daha fazla keçi sütü ifadesinin muhatabıdır. Öyle ki, Maraş Usulü ismiyle satılan bu üründe %2,5 oranında Keçi sütü bulunmaktadır. Daha da ilginç olan; üründe keçi sütü de dahil olmak üzere hiçbir süt bileşeninde yağ olmamasıdır. Üründe sırasıyla; Yağsız süt tozu, Yağsız keçi sütü, Yağsız süt bulunmaktadır. Dondurma demek, süt yağı demek değil miydi? Bunun yanısıra; üründe Maraş Usulü kavramına ters olarak Su, Glikoz-fruktoz şurubu gibi bileşenlerin de bulunduğunu, ayrıca ürünün Kahramanmaraş’ta değil; Konya ve Çorlu’daki Algida fabrikalarında üretildiğini söyleyelim. Ürünü 382 gr.’lık ambalajı üzerinden inceliyoruz.

Ürünün içeriğinde ilk 4 sırada; Su, Süt Kreması, Şeker ve Glikoz-fruktoz şurubu olduğunu görüyoruz. Uzun zamandır ilk kez bir Algida ürününde Şeker ve Glikoz-fruktoz şurubundan daha yüksek oranda su haricinde bir bileşen katıldığını görüyoruz; Süt kreması. Burada da az önce saydığımız yağsız süt bileşenlerindeki durum telafi ediliyor. Öyle ki, yağsız süt bileşenlerinin yanısıra üründe süt kreması ayrı olarak eklenmiştir. Üründeki diğer önemli nokta da; içerikte ilave herhangi bir bitkisel yağ olmamasıdır. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 7,1 gr. yağ içerdiğini söyleyelim.

Gelelim ürünün şeker içeriğine; söylediğimiz gibi ürün sofra şekerinin yanısıra birçok Algida ürünü gibi mısır şurubu içeriyor. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 23 gr. şeker içerdiğini fakat bu orana süt kremasından gelen az orandaki laktozun dahil olduğunu söyleyelim. Buna göre ürünün 60 gr.’lık tek porsiyonda 13,8 gr. şeker olduğunu söyleyebiliriz. Bu da yaklaşık 7 tane küp şekere denktir. Buna karşılık üründeki lif oranı 0,3 gr.’dır. Bu haliyle dondurmanın aslen sıvı bir hammaddeye sahip olduğunu ve lif yönünden zayıf olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Bu da yüksek oranda ve yoğun oranda alınan şekerin kan şekerini daha hızlı yükselteceğini, ani düşüşüyle de açlık ve yeniden yeme isteği uyandıracağını hatırlatalım.

Üründe bunların yanısıra süt bileşenleri olarak; yağsız süt tozu, peyniraltı suyu tozu, süt proteini, pastörize yağsız süt bulunduğunu söyleyelim. Üründeki İnek sütü oranı belli değil fakat %2,5 oranındaki keçi sütünden çok daha yüksek oranda olduğu açıktır. Ürünün son olarak aroma verici bulunmadığını, son sırada da Sahlep yer aldığını fakat oranının bilinmediğini söyleyelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Süt Kreması, Şeker, Glikoz-fruktoz şurubu, Yağsız süt tozu, Peynir altı suyu tozu, Pastörize Yağsız keçi sütü (%2,5), Süt Proteini, Pastörize yağsız süt, kıvam arttırıcılar (Guar gam, Selüloz gam),Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Sahlep
🔎Algida Maraş Usulü Sade Besin Değerleri
👉Enerji 112 kcal
👉Şeker 13,8 gr.
👉Yağ 4,3 gr.
👉Protein 1,7 gr.
👉Lif 0,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (60 gr.) ürün için verilmiştirLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri