Hazır Yemek

Indomie Sebze Çeşnili Hazır Noodle


Çokça sorulan ürünlerden birini inceliyoruz; İndomie Sebze Çeşnili Hazır Noodle. Ürünün Suudi Arabistan menşeili 60 gr.’lık bardak şeklindeki paketlerini inceliyoruz. Paket üzerinde ürünün sıcak su eklenerek 3 dakikada yemeğe hazır olduğu belirtiliyor. Ürünü içerik bakımından Hazır noodle ve Çeşni olarak ayrı ayrı inceleyeceğiz.

Ürünün noodle içeriğine baktığımızda ilk üç sırada; Buğday unu, Palm yağı ve Patates Nişastası bulunduğunu görüyoruz. Bunlara ilave olarak; Soya lesitini, Sodyum Polifosfat, Potasyum Karbonat ve Guargam gibi katkı maddeleri dikkat çekiyor. Aslında bu içerik, çokça makarnaya çokça benzetilen hazır noodle ile makarna arasındaki ciddi farklılıkları da ortaya koyuyor.

Gelelim ürünün çeşinisine. Aslında “Sebze çeşnili” olarak satılan ürünün yasal ismiyle “çeşni verici karışım” içerdiğini belirtelim. İçeriğine baktığımızda çeşninin ilk üç sırasında; Tuz, Şeker ve Monosodyum Glutamat bulunduğunu görüyoruz. Damak tadınızı alt üst edecek bir karışımdan bahsettiğimizi belirtelim. Öyle ki, çeşni verici karışımda ilk sırada tuz, ikinci sırada şeker ve üçüncü sırada yine bir tuz yer alıyor. Aroma arttırıcı kategorisindeki ve Çin tuzu olarak da bilinen MSG’nin yanısıra üründe Tavuk aroması yer alıyor. Üründeki sebze içeriği ise tavuk aromasından da sonra geliyor. Bu aslında bu içeriklerin tavuk aromasından daha da az oranda üründe yer aldığını gösteriyor. Bu haliyle üründe; soğan tozu, pırasa tozu, biber, kereviz tozu, limon tozu, kırmızı biber tozu bulunuyor.

Ürünün bu haliyle 60 gr.’lık tek pakette 285 kcal enerji içerdiğini belirtelim. Üründe sunulan besin değerleri tablosuna göre ürünün içerdiği Şeker, Doymuş yağ ve lif miktarını öğrenemiyoruz. Tablodan aldığımız bilgiler doğrultusunda ürünün tek adedinde 13 gr. yağ ve 37 gr. Karbonhidrat bulunuyor. Üründeki protein oranı ise 5 gr.’dır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Hazır Noodle [Buğday unu, Bitkisel sıvı yağ (Palm), Patates Nişastası, Tuz, Emülgatör (Soya Lesitini, Sodyum Polifosfat), Asitlik Düzenleyici (Potasyum Karbonat), Kabartıcı (Sodyum Karbonat), Kıvam arttırıcı (Guar gam), B2 Vitamini], Çeşni verici karışım [Tuz, Şeker, Aroma arttırıcı (Monosodyum Glutamat), Sarımsak tozu, Aroma verici (Tavuk aroması), Maya (Saccharomyces Cerevisiae), Soğan tozu, Pırasa tozu, Biber, Kereviz tozu, Limon tozu, Kırmızı biber tozu, Bitkisel sıvı yağ (Palm), Kereviz, Pırasa, soğan, sarımsak, Fındık yağı, Limon tozu.
💉Alerjen Uyarı: Gluten, soya, kereviz ve fındık ürünü içerir.
🔎İndomie Sebze Çeşnili Hazır Noodle Besin Değerleri
👉Enerji 285 kcal
👉Karbonhidrat 37 gr.
👉Yağ 13 gr.
👉Protein 5 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek paket (60 gr.) için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri