Özel Duyuru

Twister paylaşımımız TBMM gündeminde!


Önceki hafta gündeme taşıdığımız ve İngiltere’deki benzerleriyle süt ve meyve püresi açısından ciddi oranda farklılıklar bulunan Algida Twister ürünü ile ilgili paylaşımımız 3 milyona yakın kişiye ulaşmış, farklı sosyal medya hesapları ve ulusal medya organları kanalıyla da kamuoyu gündemine oturmuştu. Konu son olarak dün TBMM gündemine taşındı. Sözcü Gazetesi’nin haberine göre MHP Kırklareli Milletvekili Halil Öztürk tarafından verilen sözlü soru önergesinde Gıda Dedektifi’nin yayınlayarak gündeme taşıdığı paylaşım üzerinden örnekler vererek; ““Uluslararası firmaların ürünleri sıkı biçimde denetlenip, Avrupa’da satılanlarla eşdeğer hâle getirilmeli, gerekirse bu konuda yasal düzenleme yapılmalı” diye konuştu.

Öztürk, Avrupalıların aynı ürünleri bize göre daha kaliteli ve besin değeri yüksek şekilde tükettiğini belirterek Uluslararası gıda firmalarının ülkemizde aynı ürünlerde daha düşük besin değerine sahip içerikler sunduğunu vurgulayarak Gıda Dedektifi’nin ortaya çıkarttığı Algida Twister ürününden örnekler verdi. Öztürk; “Ünlü bir dondurma markasının bir ürününü İngiltere’de alırsanız içindeki süt oranı yüzde 13 iken bizdeki aynı ürünün süt oranı sadece yüzde 1’dir. Bu dondurmanın meyve püresi oranı İngiltere’de yüzde 11 iken, bizdeki üründe oran ise binde 4’tür.” İfadeleriyle Gıda Dedektifi’nin ortaya koyduğu araştırmayı aynen meclise taşıdı. Kendilerine bu hassasiyetleri için teşekkür ediyoruz ve bunun ülkemizdeki gıda üretim sürecinde bir milat olmasını temenni ediyoruz.

Bu çerçevede başta siz değerli takipçilerimize ilginiz, hassasiyetiniz ve konunun geniş kitlelere yayılmasındaki eşsiz çabanız için teşekkür ediyoruz. Bu ve buna benzer araştırmaları daha önce de birçok kez yayınlamış olmamıza rağmen, bu ürün özellikle çocuklarımıza yönelik olduğundan ve içeriğindeki ciddi farklılıklardan dolayı gündemde hak ettiği yeri bulmuştur. Bu ve buna benzer paylaşımlarda hiçbir zaman marka, ürün ya da firma ayrımı gözetmeden, bağımsız ve tarafsız inceleme ve araştırma çalışmalarımız devam edecektir. Çeşitli platformlarda ürünün süt oranı, meyve püresi oranı ve çeşidi açısından yersiz tartışmalar yapılmakta, İngiltere’deki ürünün süt oranının da %1’in altında olduğu yönünde mesnetsiz ve dayanaksız ithamlar yapılmaktadır. Ürünün incelemesinin kaynağı olan Tesco mağazasının web sitesinin yanısıra İngiltere’deki takipçilerimizin gönderdiği görseller üzerinden yaptığımız detaylı açıklamaya sosyal medya hesaplarımızdan ve web sitemizden dileyen herkes erişebilmektedir. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri