Kahvaltılık Gevrek ve Tahıllar

Nesfit Granola Ballı Tam Yulaf Gevreği


Önceki gün markette fahiş bir indirime sahip olduğundan dikkatimizi çeken bir ürünü inceleyeceğiz; Nesfit Granola Ballı Tam Yulaf Gevreği. Etiket üzerinden ürünün Belçika’da üretildiğini ve içeriğinde ithal yulaf kullanıldığını anlıyoruz. Ürün 300 gr.’lık paketlerde satılıyor.

Ürünün içeriğine baktığımızda tahıllar başlığı altında Tam yulaf gevreği ve Tam yulaf unu olduğunu görüyoruz.Üründeki tam yulaf gevreği oranı %65 olup, tam yulaf unu oranı ise %1,1’dir. Buna ilave olarak ürün Kızarmış maltlanmış buğday ve Pirinç gevreği içermektedir. Ürünün bu tahıl içeriğiyle 100 gr.’da 6,4 gr. Lif içerdiğini belirtelim. Ürün bu life karşılık yine çoğunluğu tahıllardan gelen 69 gr. Karbonhidrat içeriyor.

Üründe ayrıca ilave şeker bulunuyor. Etiket üzerinden incelediğimizde üründe Tahıllardan hemen sonra Şeker şurubu yer aldığını görüyoruz. Şeker şurubu içeriğinde ise sofra şekerine ilave olarak İnvert şeker şurubu ve Melas olduğunu belirtelim. Daha önce de farklı paylaşımlarda yazdığımız gibi; Melas ürünün daha koyu gözükmesi için kullanılan bir yan ürün. Burada amacın “tam tahıllı” bu ürünün içerdiği şeker şurubuyla daha “koyu” gözükmesini sağlamak gibi görünüyor. Burada da ciddi bir çelişki var. Öyle ki, tüketici ürünü “tam tahıllı” olduğu için koyu görünüyor sanırken; ürün aslında içerdiği şeker şurubunun ve melasın etkisiyle koyu gözüküyor. Bu haliyle ürünün 40 gr.’lık tek porsiyonda 9 gr. ilave şeker yani yaklaşık 4 tane küp şeker içerdiğini belirtelim. Bu da tek kasede tükettiğiniz Nesfit Granola ile sütteki laktoz hariç 4 tane küp şeker tükettiğinizi gösteriyor. Buna göre ürünün ilave şekerden gelen kalori oranının da %22 civarında olduğunu belirtelim.

Üründe ilave bitkisel yağ olarak Ayçiçek yağı ve Hindistan Cevizi yağı kullanıldığını görüyoruz. Bu haliyle ürünün 40 gr.’lık tek porsiyonda 3,8 gr. Yağ içerdiğini belirtelim. Bu oranın 0,8 gramı Doymuş yağdan gelmektedir. Bu haliyle ürünün doymuş yağdan gelen kalori oranı %4,3’tür. Ürün bunlara ilave olarak içeriğini bilmediğimiz Aroma vericiler içermektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Tahıllar (Tam Yulaf gevreği (%65), Tam yulaf unu (%1,1)], Şeker şurubu (Şeker, İnvert şeker şurubu, Melas), Kızarmış maltlanmış buğday (Buğday, arpa maltı ekstraktı, Emülgatör (Ayçiçek lesitini)], Ayçiçek yağı, Pirinç gevreği (Pirinç irmiği, Buğday unu, Şeker, Arpa maltı, tuz), Bal (%2), Hindistan cevizi, Aroma vericiler, Tuz, Kabartıcı (Sodyum Bikarbonat), Antioksidan (Tokoferolce zengin ekstrakt, Alfa tokoferol), Kalsiyum
💉Alerjen uyarı: Gluten içerir. Badem, fındık çeşitleri, süt ve soya içerebilir.
🔎Nesfit Garnola Besin Değerleri
👉Enerji 164 kcal
👉Şeker 9 gr.
👉Yağ 3,8 gr.
👉Protein 3,6 gr.
👉Lif 2,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (40 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri