Gazlı İçecek

SanPellegrino Limonata


Ülkemizde daha çok maden sularıyla bilinen SanPellegrino’nun Limonata ürününü inceliyoruz. Ürün 200 ml.’lik 6’lı ambalajlarda satılıyor. İlk bakışta Limonlu maden suyu gibi bir algı oluştursa da, aslında ürün içeriğinde doğal mineralli su yani maden suyu bulunmuyor. Etiket bilgilerinden ürünün İtalya menşeili olduğunu ve ülkemize Erikli Su ve Meşrubat San. Tic. A.Ş. tarafından ithal edildiğini görüyoruz.

Ürünün içeriğine baktığımızda temel bileşenler olarak; Su, Konsantreden elde edilmiş limon suyu, Şeker ve Limon suyu içerdiğini görüyoruz. Üründeki toplam meyve oranı %16 olup, bu ülkemizdeki limonata olarak satılan birçok içecekten daha yüksektir. Fakat bu ürünün limonatadan farklı olarak Karbondioksit içerdiğini yani gazlı içecek olduğunu belirtelim. Bu da yazının başında ilettiğimiz gibi ürünün limonatadan daha çok limonlu maden suyu gibi algılanmasına sebep olabiliyor.
Ürünün içeriğinde 3. Sırada ilave şeker yer aldığını söylemiştik. Bu haliyle ürünün 200 ml.’lik tek şişesinde 15,6 gr. Şeker bulunuyor. Bu da tek şişede yaklaşık 8 tane küp şeker tükettiğinizi gösteriyor. Bu haliyle ürünün ülkemizdeki birçok limonataya göre yarı yarıya daha az şeker içerdiğini söyleyebiliriz.

Özetle; Tek şişede 8 tane küp şeker, limon suyu ve konsantresi, biraz gaz ve doğal limon aroma vericisi eklenmiş bir sudan bahsediyoruz. Diğer yönden bakıldığında Türkiye’deki limonata örneklerine kıyasla %6 daha fazla limon suyu ve konsantresi içeren, yarı yarıya daha düşük ilave şeker bulunan bir üründen bahsediyoruz. Ürün bu haliyle ülkemizde adedi 3,95 TL’den satılmaktadır. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Konsantreden elde edilmiş limon suyu (%11), Şeker, Limon suyu (%5), Karbondioksit, Doğal Aroma verici (Limon aroması), Stabilizör (Pektin)
🔎SanPellegrino Limonata Besin Değerleri
👉Enerji 68,8 kcal
👉Şeker 15,6 gr.
👉Yağ <1 gr.
👉Protein <1 gr.
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek şişe (200 ml.) ürün için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri