Özel Duyuru

Torku etiketlerindeki hatayı nihayet düzeltti; Artık Palm yağı yazıyor!


Aylar önce yaptığımız paylaşımlarda Torku ürünlerinde yer alan Hurma yağı ifadesinin aslında Palm yağı olduğunu, Hurma yağı diye bir yağın Türk Gıda Kodeksi mevzuatlarında tanımlanmadığını belirtmiştik. Konuyla ilgili tarafımıza çokça itham ve iddia yönlendirilmişti fakat biz doğru bildiğimizden ve haklılığımızı gördüğümüz araştırmamızdan geri durmamıştık. Özellikle tüketiciyi yanıltıcı bu algıyı doğru olan ifadeyle değiştirmek adına da paylaşımımızı yayınlamış, gelen sorulara tek tek cevap vermiş ve yüzbinlerce takipçimizi uyarmıştık.

Konuyu aynı tarihlerde CİMER kanalıyla yetkili birimlere de iletmiştik. Yaptığımız başvuruda; “ Tarafımca yapılan incelmede, Torku ürünlerinde kullanıldığını gördüğüm Hurma yağı ifadesinin aynı ürün etiketlerinde Palm oil olarak kullanıldığı görülmektedir. Gıda Kodeksi’nin ilgili mevzuatını incelediğimde Hurma yağı adı altında bir yağ çeşidi bulunmadığını görüyorum. Bunun yanısıra, Hurma yağı ile Palm yağının aynı şey olmadığı da aşikardır. Buna ilave olarak, söz konusu firmanın tüketicide oluşturduğu algı; Palm yağının olumsuz algısından ziyade, Hurma meyvesinin yararlarından ötürü olumludur. Bu da tüketiciyi aldatıcı bir uygulama olarak dikkat çekmektedir. Söz konusu firmanın ürünlerinde yer alan bu ifadenin mevzuata uygunluğu ve söz konusu yağ çeşidinin aslında Palm yağı olup olmadığının tarafıma bildirilmesini arz ederim.” ifadeleriyle yetkili makamlardan inceleme istemiş ve konuyla ilgili cevap talep etmiştik.

Geçen zamanın ardından dün bir takipçimiz tarafından gönderilen ve paylaşımımıza konu ettiğimiz Torku Banada ürününde Palm yağı ifadesinin olduğunu görünce, çabamızın boşa gitmediğini anladık. Bugün bir markette bizzat yaptığımız teyit ardından da sizlere bu duyuruyu yapıyoruz. Evet; Torku ürünlerinde artık etiketlerde yanıltıcı Hurma yağı ifadesi yerine Palm yağı ifadesi yer almaya başlamıştır. Bu da baştan sona kadar yapıcı eleştirilerle, tüketicinin lehine ve haklı talepler içeren yayınlarımızı bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Amacımız hiçbir zaman bir markayı karalamak, kötülemek ya da birilerine çıkar sağlamak olmamıştır, olmayacaktır. Fakat özellikle bu paylaşımdan sonra bir kez daha bize inanan ve güvenen yüzbinlerce takipçimize; tek amacımızın tüketicinin farkındalığının artması, bilinçlenmesi ve firmaların da bu doğrultuda daha dürüst, temiz ve sağlıklı üretimler yapmasına vesile olmak olduğunu göstermiş bulunuyoruz.

Tekrar bizlere destek veren tüm takipçilerimize ve konuyla ilgilenerek bu hatanın düzeltilmesine vesile olan yetkililere teşekkür ediyoruz. #NeYediğiniziBilin

https://www.instagram.com/p/BuE5EeYgTFF/


Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri