Özel Duyuru

Bu peynir Azerbaycan’da başka, Türkiye’de başka konuşuyor.


Önceki gün web sitemiz ve ardından sosyal medya hesaplarımız üzerinden Kaanlar Keçi Peyniri’nin, ambalajın ön yüzündeki “%100 Keçi sütü” ve “Keçi peyniri” ifadelerine rağmen aslında bir Eritme peynir olduğunu ve bu durumun tüketiciyi yanıltıcı nitelik taşıdığı sizlere aktarmıştık. Firma da bugün yayınımızdaki ifadelere tek tek cevap vermek suretiyle bir açıklama yapmıştı. Firma, ürünün %100 Keçi sütünden üretilmesinin mümkün olmayacağını, tereyağ ilavesinin ise olması gerektiğini belirtmiş ve kendi ambalajlarındaki ifadelerle çelişmişti. Buna rağmen; yaptığımız paylaşımı ve şahsımı hedef alarak; “Paylaşımın yanlış olduğunu belirten bir tekzip” yayınlamamızı istemiş ve aksi halde hukuki yollara başvurulacağını dile getirmişti. Bu geniş açıklamaya, tarafımıza yöneltilen haksız ithamlara web sitemiz üzerinden detaylarıyla cevap vermiştik.

Bu açıklamadan saatler sonra DM kutumuza Azerbaycan’dan bir mesaj geldi. Bu mesajda Bakü’de yaşayan bir takipçimiz aynı ürünü daha önce aldığını ve böylesine bir içerik hatırlamadığını belirtiyordu. Markete giderek ürünü yerinde bizzat tespit eden takipçimiz fotoğrafları da bizlere gönderdi. Gelen fotoğraflar konuyu takibimizin ne denli haklı olduğunu ve sorgulamakta ne denli doğru bir iş yaptığımızı bir kez daha gözler önüne serdi. Öyle ki, aynı markanın, aynı barkod numarasıyla, aynı ambalajla, aynı fabrikada ürettiği ürün; Türkiye’de farklı Azerbaycan’da farklı içeriğe sahiptir. Azerbaycan’daki ürün; ürünün ambalajıyla uyumlu olarak %100 Keçi sütü içeren; Tereyağ ve Emülsifiye tuz içermeyen taze bir peynirdir. Yani aynı ürün Türkiye’de Eritme peyniri olarak üretilip, satılırken; Azerbaycan’a %100 taze keçi peyniri olarak üretilip, satılmaktadır.

Firma bugün yaptığı açıklamada tarafımıza birçok iftirada ve haksız ithamda bulunmuştu. Fakat açıkça görülüyor ki; ya Azeri halkı ya da biz kandırılıyoruz. Ve bir kez daha yineliyoruz; bırakın kandırmayı, aldatmayı. Bu durumu sorgulayan, karalama yapmadan, haksızlık etmeden gerçeğin peşinde koşan bize; “Ailemize küfrettiriyorsunuz” ,”Helal haram sorgulatıyorsunuz”, “Hukuki işlem başlatacağız” dediniz. Bu durumu da kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Yaptığımız ankette %92’lik kesim firmanın açıklamasına inanmamış ve haklı bulmamıştı. Birkez daha takipçilerimizin ne denli doğru ve isabetli düşündüğünü görmüş oluyoruz. Firmadan tarafımıza yönelik başlatacağı hukuki süreç öncesinde Türk ve Azerbaycan halkına ürünler arasındaki farkı açıklamasını bekliyoruz. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri