Gazsız İçecek

Kızılay Limonata


Yaz aylarında serinletici etkisi olan ve piyasada Limonata ismiyle satılan ürünleri daha önce de incelemiştik. Bu ürünlerin çoğunluğunda yüksek oranda şeker içerdiğini belirtmiş ve dikkat çekmiştik. Bugün bir takipçimiz tarafından gönderilen Kızılay marka Limonata’yı inceliyoruz. Aslında Kızılay markasıyla satılan ve geliriyle birçok kişiye fayda sağlayan bu ürünün çok daha faydalı yönlerinden bahsetmek isterdik. Fakat içeriğinin diğer benzer ürünlerden çok da farklı olmadığını söylemek gerekiyor. Ürün 6’lı paketlerde 250 ml.’lik şişelerde satılıyor.

Ürünün içeriğine baktığımızda ilk sırada Doğal mineralli su içerdiğini görüyoruz. Yani ürün Erzincan’daki Kızılay Maden Suyu tesislerinden elde edilen maden suyu içeriyor. Bunun yanısıra üründe İlave şeker ve Limon suyu konsantresi bulunuyor. Ürünün 250 ml.’lik tek şişesi 32,5 gr. Şeker içeriyor. Bu da ürünün tek şişede 16 tane küp şekere denk şeker içerdiğini gösteriyor. Bu da üründen alınan kalorinin tamamının ilave şekerden geldiğini gösteriyor. Öyle ki, bu oran Dünya Sağlık Örgütü tarafından günlük almamız önerilen ilave şeker miktarının %65’ini karşılamaktadır. Bu durum içecek olması sebebiyle lif içermeyen bu ürünün şeker yükü açısından ne denli yoğun olduğunu gösteriyor. Ürünün bunun yanında %10 oranında meyve suyu bulunan konsantre içerdiğini belirtelim.

Üründe bunun yanısıra farklı katkı maddeleri de yer alıuyor. Bunlardan en dikkat çekici olanı; ürünün Potasyum Sorbat, Sodyum Benzoat ve Dimetil Karbonat olmak üzere 3 farklı koruyucu içermesidir. Halihazırda çeşitli meyveli maden sularında Koruyucu ilavesi olmadığı düşünülürse, Kızılay markalı ürünün bu denli çeşitli koruyucularla üretilmesi dikkat çekiyor. Bunun yanısıra üründe Stabilizörler, Antioksidan ve Renklendirici gibi farklı sınıflarda katkı maddeleri de bulunuyor. Bunun yanısıra, ürün Karbondioksit içermiyor yani Gazsız içecek sınıfında yer alıyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Doğal mineralli su, Şeker, Limon suyu konsantresi, Asitliği Düzenleyici (Sitrik asit), Doğal aroma vericiler, Koruyucular (Potasyum Sorbat, Sodyum Benzoat, Dimetil Karbonat), Stabilizerler (Gam Arabik, Ağaç reçinesinin gliserol esterleri), Antioksidan (Askorbik asit), Renklendirici (Aspir çiçeği ekstraktı)
🔎Kızılay Limonata Besin Değerleri
👉Enerji 130 kcal
👉Şeker 32,5 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
🔎Not: Besin Değerleri tek şişe (250 ml.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri