Genel

Aşırı Tüketimi Tavsiye Edilmeyen Gıdalara verilen süre doldu: Artık satılamayacak!


28 Aralık’ta bu yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandığında çok sevinmiştik. Öyle ki; içeriğinde yüksek şeker ve doymuş yağ içeren, Sağlık Bakanlığı tarafından “Kırmızı Kategori”ye alınarak okul kantinlerinde satışı kısıtlanan ürünlerle ilgili genel nitelikte bir reklam yasağı gelmişti. Artık bu ürünlerin her türlü radyo ve televizyon programında ve çocuklara yönelik tasarlanan her türlü mecrada reklamı yapılamayacaktı. Ayrıca, yanında hediye vermek suretiyle çocukların ilgi ve beğenilerini çeken ürünlerin satışı yasaklanacak ve benzeri hiçbir pazarlama tekniği kullanılmayacaktı. Yönetmeliğin ilgili maddesi geçiş süresi olarak 30 Haziran 2019 yani dünü son tarih olarak işaret ediyordu. Başka bir deyişle, bu düzenlemeyi getiren yönetmeliğin 4. Maddesi bugünden itibaren geçerli olacaktı.

Bugün yaptığımız yayın sonrasında gelen fotoğraflar ve bizzat tespitlerimiz ise marketlerde sürpriz yumurtalar ve benzeri şekilde oyuncak hediyesiyle satılan ürünlerin aynı şekilde satışta olduğunu gözler önüne serdi. Yine gördüğümüz haliyle ürünlere ilişkin reklamlar da devam ediyor. Konuyu fazla uzatmadan Ticaret Bakanlığı’na ve ilgililere sesleniyoruz; 1 Temmuz 2019 yani bugün itibariyle geçiş süreci biterek yürürlüğe girmiş yönetmeliğin 4. Maddesi gereğince tüm reklamların denetlenmesi ve yanında hediye vermek suretiyle satılan bu ürünlerin toplatılması gerekmektedir.

Bu çerçevede daha fazla vakit kaybetmemek adına konuyu bugün itibariyle bireysel başvuru hakkımızı kullanarak CİMER üzerinden Ticaret Bakanlığı’na sunduğumuzu da belirtelim. Sizler de bireysel olarak konunun denetlenmesi ve yürürlüğe giren ilgili maddenin uygulanmasına yönelik taleplerinizi CİMER üzerinden Ticaret Bakanlığı’na iletebilirsiniz. İlerleyen günlerde gelecek cevap ve uygulamanın akıbeti açısından da konunun takipçisi olacağımızı belirtelim. #ÇocuklarımızıYedirmeyeceğizLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri