Dondurma ve Buzlar

Mis Gold Maraş Usulü Kaymaklı Dondurma


Bir süre ara verdiğimiz dondurma incelemelerine devam ediyoruz. Çokça sorulan bir markanın Maraş Usulü Dondurmasını inceleyeceğiz; Mis Gold Maraş Usulü Dondurma. Mis markası, Şok marketlerde satılan bir Private Label üründür. Bunun anlamı da fason üretim demektir. Yani marketin bir üretici firmaya kendi markasıyla yaptırdığı, daha yüksek kâr marjına sahip olduğu ürünlerdir. Bu ürünler genellikle çokça bilinen üreticiler tarafından marketin dilediği marka ile satışa sunulur. Üretici firmanın ürününden daha ucuza satılır. Genellikle Private Label ürünler ile üretici firmanın ürettiği ürünler arasında kalite ve içerik farkı olmaz. Fakat bu üründe göreceğiniz gibi bu ürünün üretimini talep eden işletmenin talebi üzerine ürün içeriklerinde bazı farklılıklar olabiliyor.

#KimÜretiyor İlk olarak ürünün üreticisinden bahsedelim. Mis Gold Maraş Usulü bugünlerde reklamlarda çokça rastladığımız Golf Maraşım markasının üreticisi Natura Gıda tarafından üretiliyor. Ürünün 740 gr.’lık ambalajlarda satıldığını ve Golf Maraşım’dan farklı olarak Kahramanmaraş’ta değil; üreticinin Bursa’daki fabrikasında üretildiği görüyoruz.

Ürünün içeriğine baktığımızda üretim aşamasındaki farklılıkların bununla da sınırlı kalmadığı anlaşılıyor. İlk olarak üründe Keçi sütü bulunmadığını ve Golf Maraşım’dan farklı olarak su içerdiğini belirtelim. Yani Kahramanmaraş’ta üretim yapıldığı, su içermediği ve yüksek oranda Keçi sütü kullanıldığı kabulüyle “Gerçek Maraş dondurması” ifadesiyle satılan ürünle karşılaştırıldığında bu ürünün “Gerçek Maraş dondurması” olmadığını söyleyebiliriz.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk üç sırada; Süt ve süt bileşenleri, Su, Şeker ve Glikoz şurubu olduğunu görüyoruz. İlk sırada yer alan Süt ve Süt bileşenlerinde ise Pastörize süt ve Krema ilk iki sırada yer alıyor. Üründe %6,5 oranında Krema ve daha yüksek oranda Süt bulunuyor fakat net oranı belirtilmemiştir. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 24,2 gr. Karbonhidrat içerdiğini ve besin değerleri tablosunda Şeker miktarının net olarak belirtilmediğini belirtelim. Üründeki yağ oranı ise 100 gr.’da 4,4 gramdır. Bu haliyle ürün 60 gr.’lık tek porsiyonda 14,5 gr. Karbonhidrat içermektedir. Bu orana sütten gelen laktozun yanısıra sofra şekeri ve glikoz şurubunun dahil olduğunu belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Süt ve Süt ürünleri (Pastörize Süt, Kaymak (%6,5), Yağsız süt tozu, Peyniraltı suyu tozu), Su, Şeker, Glikoz şurubu, Stabilizörler (Lokust bean gam, Karboksimetil selüloz, Guar gam), Emülgatörler (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Salep, Aroma verici (Vanilya)
🔎Mis Gold Maraş Usulü Dondurma Besin Değerleri
👉Enerji 88,2 kcal
👉Karbonhidrat 14,5 gr.
👉Yağ 2,6 gr.
👉Protein 1,6 gr.
👉Lif Bilinmiyor.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (60 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri