Dondurma ve Buzlar

Algida Magnum İstanbul


Önceki gün bir akaryakıt istasyonunun marketinde özel kutusuyla gözümüze çarpan bir ürünü inceliyoruz; Magnum İstanbul Altın Karamel. Ürün 79 gr.’lık bir dondurma fakat Zeynep Tosun tarafından tasarlanan özel bir kutu ambalajın içinde mesaj dolu bir paketle geliyor. Ürünün yer aldığı pakette şu ifadeler yer alıyor; “Magnum İstanbul Limited Edition ilhamını İstanbul’dan aldı. Sınırlı sayıda üretilen bu özel lezzet, sizi İstanbul’un göz alıcı mirasında haz yolculuğuna davet ediyor.”

Geçen dönem birçok okulda gençlerle buluşmalarımızda da çokça söyledik. Bu ve buna benzer ürünler reklamlarında sürekli olarak “haz almak” veya “hazzı keşfetmek” gibi ifadelerle reklam kampanyalarını farklı çağrışımlarla kurguluyorlar. Burada da benzer bir durum var; ilhamını tam olarak hangi açıdan İstanbul’dan aldığını anlamadığımız bu ürün bizi İstanbul’da bir “haz yolculuğuna” davet ediyor. Ürünün tek adedinin 9 TL gibi yüksek bir fiyata satıldığını ve bu fiyatın karşılığında bir kutu ve 79 gr.’lık üründe yer alan yüksek şeker ve doymuş yağ satın aldığınızı belirtelim.

Gelelim reklamların hayal dünyasından; gerçeklere. Ürün içeriğine baktığımızda ilk üç sırada; Su, Şeker ve Kakao kitlesi yer alıyor. Üründe ilk sırada su bulunuyor olması dondurmanın kimyasıyla bir o kadar uzak bir ürünle karşı karşıya kaldığımızı gösteriyor. Ürün 2. Sırada yer alan sofra şekerinin yanısıra her birinin miktarı %2,5 ila %3 arasında değişen Glikoz şurubu, Fruktoz, Glikoz-fruktoz şurubu içeriyor. Yani ürünün 100 gr.’da yaklaşık 7,5 gr. kadar mısır şurubu içerdiğini belirtelim. Geri kalan 17,5 gr.’lık miktarın da sofra şekeri olduğunu söyleyelim. Bu haliyle ürün 79 gr.’lık tek adette 20 gr. şeker içeriyor – ki bu da tek adet üründe 10 tane küp şekere denktir. Ürünün ilave şekerden gelen kalori oranı %32’dir.
Dondurma mevzuatına göre üretilen bu üründeki süt bileşenlerine baktığımızdaysa; 5. Sırada Tereyağı ve 6. Sırada Yağsız süt tozu yer alıyor. Bunun yanısıra ürün her biri %3’ten daha az olacak şekilde Peynir altı suyu tozu ve Tam yağlı süt tozu içeriyor. Üründe ayrıca Süt yağı ve Süt Proteini yer alıyor. Bunların yanısıra üründe Hindistan Cevizi ve Palm yağı ilaveleri de mevcuttur. Bu haliyle ürünün 79 gr.’lık tek adedi 15 gr. Yağ içeriyor – ki bu yağın 8,9 gramı Doymuş yağdır. Buna göre üründen alınan kalorinin %32’si Doymuş yağdan gelmektedir.

Ürün bunların haricinde Emülgatörler, Asitlik düzenleyici, Nem verici, Kıvam arttırıcı, Renklendirici gibi sınıflarda 12’den fazla katkı maddesi içermektedir. Üründe ayrıca Maltodekstrin, Karragenan ve Renklendirici olarak daha önce bahsettiğimiz Amonyak Karamel yer almaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Şeker, Kakao kitlesi, Kakao yağı, Tereyağı, Yağsız süt tozu, Kavrulmuş badem parça (%3), Peynir altı suyu tozu, Glikoz şurubu, Tam yağlı süt tozu, Fruktoz, Glikoz-fruktoz şurubu, Kavrulmuş Antep fıstık parça (%2,4), Süt yağı, Süt proteini, Bitkisel yağlar (Hindistan cevizi, Palm), Emülgatörler (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, Amonyum Fosfatid, Poligliserol polirisinoleat), Asitliği Düzenleyici (Sitrik asit), Nem Verici (Gliserol), Kıvam arttırıcılar (Guar gam, Keçiboynuzu gamı, Selüloz gam, Karragenan), Maltodesktrin, Tuz, Aroma vericiler, Renklendiriciler (Amonyak karamel, Karotenler, Anatto)
🔎Magnum İstanbul Altın Karamel Besin Değerleri
👉Enerji 247 kcal
👉Şeker 20 gr.
👉Yağ 15 gr.
👉Protein 3,2 gr.
👉Lif 1,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (79 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri