Süt Arttırıcı Çaylar

Maltana Ananas Aromalı Alkolsüz Malt İçeceği


Yine önceki gün bir başka takipçimiz tarafından gönderilen Maltana ürününü inceliyoruz. Ürünün Ananas ve Şeftali aromalı çeşitlerini Şok Markette de tespit ettik. Ürünün ön yüzünde; “Alkolsüz malt içeceği” ifadesi yer alıyor fakat üründe hangi oranda malt bulunduğu içerikte belirtilmemiş. 270 ml’lik şişelerde satılan ürünün anne sütünü arttırıcı özelliği iddiasından dolayı özellikle emziren anneler tarafından tüketilen ürünün içeriğine bakalım.

Ürünün ilk üç sırada; Su, Şeker ve Arpa maltı ekstraktı içerdiğini belirtelim. Fakat az önce de belirtiğimiz gibi üründe hangi oranda arpa maltı ekstraktı bulunduğu belirtilmemiştir. Bunun yanısıra ürünün arpa maltı ekstraktından çok daha fazla oranda şeker içerdiğini de belirtelim. Ürün içeriğinde Sofra Şekeri ya da Glikoz-fruktoz şurubu olmak üzere iki çeşit şeker kullanıldığını ve daha önce çeşitli meşrubatlarda da konu ettiğimiz gibi “S” ya da “F” harfiyle etikette belirtildiğini söyleyelim.

ncelediğimiz marketteki ürünlerde *S harfi mevcuttu bu da üründe sofra şekeri kullanıldığını gösteriyor. Fakat yüksek oranda şeker içeren bu üründe mısır şurubu ya da sofra şekeri kullanılması ürünü daha sağlıklı hale elbette getirmiyor. Öyle ki, ürünün tek şişesi tam 34,5 gr. İlave şeker içeriyor. Bu da tek şişede emziren bir annenin süt arttırması umuduyla yaklaşık 17 tane küp şeker tüketmesi demektir. Üründen alınan kalorinin tamamı ilave şekerden gelmektedir. Sadece bu ürünü tüketen bir annenin günlük 2000 kcal kabulüne göre günlük aldığı kalorinin %6,9’u İlave şekerden gelmektedir. Dünya Sağlık Örgütü bu oranın %5’i geçmemesini önermektedir. Süt arttırması umuduyla bu şişeden 2 adet tüketen bir anne sadece bu tüketimle günlük enerjisinin %13’ünü ilave şekerden karşılar duruma gelmektedir – ki Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bu oranın %10’u kesinlikle geçmemesi önerilmektedir.

Bunun yanısıra ürünün Sitrik asit ve Karbondioksit içerdiğini belirtelim. Bu da aslında asitli ve gazlı bir içecek tüketildiğini gösteriyor. Üründe ayrıca Antioskidan olarak Askorbik asit bulunuyor. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Şeker veya Glikoz-fruktoz şurubu, Arpa maltı ekstraktı, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Aroma verici (Doğal malt, Şeftali), Karbondioksit, Antioksidan (Askorbik asit)
🔎Maltana Ananas Aromalı Malt İçeceği Besin Değerleri
👉Enerji 137,7 kcal
👉Şeker 34,5 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek şişe (270 ml.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri