Dondurma ve Buzlar

Algida Maraş Usulü İrmik Helvalı Dondurma


Algida’nın bu sene piyasaya çıkarttığı İrmik Helvalı Maraş Usulü Dondurmayı inceleyeceğiz. Ürün tek pakette her biri 145 gr. olan iki adet İrmik Helvalı Dondurma içeriyor. Ürünün içinden çıkan paketleri sıcak suda 2 ila 3 dakika bekleterek irmik helvasının ısınmasını sağlıyorsunuz. Sonrasında da paketini açarak tabağa kalıp halinde koyup servis ediyorsunuz. Peki kendinize ya da misafirlerinize servis ettiğiniz bu ürün içeriğinde neler var?

İlk olarak ürünün %52 oranında İrmik Helvası ve %48 oranında Sade dondurma içerdiğini belirtelim. İrmik helvasının içeriğinde ilk 3 sırada; Su, İrmik ve Şeker yer alıyor. Üründe sofra şekerinin yanısıra Glikoz şurubu kullanılmış. Bunun yanısıra Ayçiçek yağı ve Sade yağ içeriyor. Maraş Usulü Dondurma markasıyla satılan ürünün dondurmasını incelediğimizdeyse; içeriğinde Keçi sütü bulunmadığını görüyoruz. Dondurma ilk üç sırada; Su, Şeker ve Süt Kreması içeriyor. Sofra şekerinin yanısıra dondurmada da glikoz-fruktoz şurubu yer alıyor. Dondurmada süt içeriği olarak; Süt kremasının yanısıra yağsız süt tozu,peynir altı suyu tozu, süt proeini ve pastörize yağsız süt bulunuyor.

Peki gelelim ürünün besin değerlerine. Ürün 145 gr.’lık tek adette 355 kcal enerji içeriyor. Bu son derece yüksek orandaki enerjinin büyük kısmı rekor sayılabilecek bir oran olan %45,7 ile İlave şekerden geliyor. Lütfen sıkı durun bu ürünün tek adedi tam 40,6 gr. İlave şeker içeriyor. Yani tek bir İrmik Helvalı Dondurmada yaklaşık 20 tane küp şeker tüketiyorsunuz. Bu haliyle sadece bu ürünü tüketen bir birey referans değerlerine göre günlük kalori alımının %8,1’ini İlave şekerden yapmış oluyor. Bu ürünün tüketimiyle Dünya Sağlık Örgütü’nün gün boyunca %10’u kesinlikle geçmesin dediği İlave şekerden gelen kalori oranı tek başına neredeyse yakalanıyor. Ürünün çok ama çok yüksek oranda şeker içerdiğini vurgulamak gerekiyor.

Üründe bu yüksek şeker oranına karşılık ise tek adette 2,3 gr. Lif bulunuyor. Bu haliyle üründen alınan şekerin kana hızla karışacağını, kısa sürede de aynı hızda düşüreceğini belirtelim. Bu durum kısa vadede açlık ve yeniden yeme isteği doğuracak olup, orta ve uzun vadede ise obezite, diyabet gibi hastalıkları tetikleyebilecek niteliktedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; İrmik Helvası (%52) [Su, İrmik, Şeker, Glikoz şurubu, Ayçiçek yağı, Sade yağ, Tarçın tozu], Sade Dondurma (%48) [Su, Şeker, Süt Kreması, Glikoz-fruktoz şurubu, Yağsız süt tozu, Peyniraltı suyu tozu, Süt proteini, Pastörize yağsız süt, Kıvam arttırıcılar (Guar gam, Selüloz gam), Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Sahlep
🔎Algida Maraş Usulü İrmik Helvalı Besin Değerleri
👉Enerji 355 kcal
👉Şeker 40 gr.
👉Yağ 10,4 gr.
👉Protein 5,1 gr.
👉Lif 2,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet ürün (145 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri