Barlar, İlave Şekersiz

Fellas Protein Bar Hindistan Cevizi&Kakao


Özellikle sporcuların çok sorduğu ve rağbet gösterdiği ürünlerden birini inceliyoruz; Fellas Yüksek Proteinli Bar. Ürünün Hindistan Cevizi & Kakao çeşidine bakacağız. Ürün 45 gr.’lık paketlerde satılıyor. İçeriğine hızlıca baktığımızda %5 oranında Hindistan Cevizi, %10 oranında Kakao kitlesi ve %4 oranında Kakao içerdiğini görüyoruz.

Yüksek proteinli bu ürünün içeriğinde ilk 3 sırada; Süt proteini konsantresi, Peyniraltı suyu konsantresi ve Hurma olduğunu görüyoruz. Ürünün 45 gr.’lık tek adette içerdiği 14,9 gr.’lık protein içeriğinin Süt proteinlerinden geldiğini belirtelim. Burada da ürünün yüksek oranda Whey proteini içerdiğini söylemek gerekiyor. Süt proteinlerinin uzmanlar tarafından özellikle günümüzde ortaya çıkan kalp damar hastalıkları, diyabet ve obezite gibi beslenmeye bağlı hastalıkların görülme riskinin azaltılmasında ve önlenmesinde potansiyel bir gıda bileşeni olarak görüldüğünü söylemek gerekiyor. Bu bağlamda özellikle esansiyel aminoasitleri içermesi bakımından süt proteinlerinin önemini vurgulayalım.

Üründe rafine şeker yerine Hurma ve hurma özü kullanıldığını görüyoruz. Üründe kullanılan hurmanın oranı, hurma özünden daha yüksektir. Bu haliyle ürünün şeker kaynağının da hurma olduğunu söylemek gerekiyor. Bu haliyle 45 gr.’lık tek adet ürün 17,1 gr. Karbonhidrat içeriyor. Ürünün bu karbonhidrata karşılık olarak 5,7 gr. Lif içerdiğini belirtelim. Bu oran ürünün tüketiminde kan şekerini dengede tutacak miktarda lif içerdiğini gösteriyor. Bu da ürünün tüketimiyle daha uzun süre dengeli kan şekeri yani daha uzun süre tokluk hissi demek oluyor.

Ürünün bu yüksek lif oranında ilave edilen Hindiba kökü lifi yani İnülin’in de etkisi olduğunu söyleyelim. İlk olarak; İnülin’in besin değerinin yanısıra sağlığa olumlu etki göstermesi sebebiyle “fonksiyonel besin” olarak adlandırıldığını belirtelim. Öyle ki, İnülin kalın bağırsak işlevini olumlu yönde etkileyen doğal bir bileşendir. Kalın bağırsakta bulunan yararlı bakterilerin gelişmesini uyardıkları için de birer prebiyotik görevi görürler. Başta kalsiyum olmak üzere birçok mineralin emilimini arttırırlar. Kemik mineral yoğunluğunu arttırdıkları dolayısıyla osteoporoz riskini azalttıkları bilinmektedir. Bu ve buna benzer birçok faydasından dolayı İnülin bulunan gıdaların vücuda besin değeri ve kan şekerini dengeleme dışında birçok faydası sayılabilir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Süt proteini konsantresi, Peynir altı suyu konsantresi, Hurma, Hurma özü, Kakao kitlesi (%10) [Kakao yağı, Kakao], İnülin (Hindiba kökü lifi), Hindistan Cevizi (%5), Kakao (%4), Deniz tuzu
🔎Fellas Yüksek Protein Bar Hindistan Cevizi&Kakao Besin Değerleri
👉Enerji 161 kcal
👉Karbonhidrat 17,1 gr.
👉Yağ 2,4 gr.
👉Protein 14,9 gr.
👉Lif 5,7 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (45 gr.) için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri