Kek ve Pasta

Kinder Pingui


Çocuklara yönelik olarak çokça sorulan ürünlerden birini inceliyoruz; Kinder Pingui. Bu ürünün geçmiş yıllarda incelemesini yapmıştık. Ürün önceki incelememizden bu yana içerik ve gramaj açısından herhangi bir değişime uğramamıştır. 30 gr.’lık ambalajlarda satılan ürünün soğuk zincirde muhafaza edilmesi gerekliliğini hatırlatarak, incelemeye başlayalım.

İlk olarak ürünün %21,5 oranında Pastörize süt ve %20 oranında Bitter Çikolata içerdiğini belirtelim. Ürünün 3. Sıradaki içeriği ise; Şeker olarak dikkat çekiyor. Şeker içeriğinin ayrıca bitter çikolatada ilk sırada yer aldığını ve üründe bunların yanısıra nişasta bazlı şekerler olan Dekstroz ve Glikoz-fruktoz şurubu içerdiğini de belirtelim. Bu haliyle ürünün 30 gr.’lık tek adedinde 10,5 gr. Şeker içerdiğini söyleyelim. Bu şeker oranına üründeki %21,5 oranındaki sütten gelen çok az orandaki laktoz da dahildir. Buna göre ürün 30 gr.’lık tek adette yaklaşık 5 tane küp şeker kadar ilave şeker içermektedir. Ürünün ilave şekerden gelen kalori oranı %32,2’dir. Üründe bu yoğun şekere karşılık sadece 0,3 gr. Lif bulunduğunu belirtelim. Bu düşük lif oranı alınan şekerin hızla kana karışmasına sebep olacak ve hızlı bir acıkma sürecini tetikleyecektir. Bu da yüksek miktarda tüketimde karaciğerde yağlanma, obezite ve diyabet gibi hastalıkların temelini oluşturan etkenlerdendir.

Üründe bunun yanısıra Palm yağı kullanılmaktadır. Ayrıca bitter çikolatada yer kakao yağı ve yağlı süt tozu içermektedir. Bu haliyle ürünün 30 gr.’lık tek adedinde 8,1 gr. Yağ bulunuyor. Bu yağın yaklaşık 5 gramının doymuş yağ olduğunu ve ürünün tek adedinden alınan 130 kcal enerjinin %33,7’sinin doymuş yağdan geldiğini belirtelim. Gluten hassasiyeti olan bireyler için ürünün Buğday unu içerdiğini, Soya alerjisi olanlar için Soya Lesitini içerdiğini söyleyelim. Üründe ayrıca %2 oranında Yağı azaltılmış kakao tozu bulunuyor. Ürün Koruyucu ve Renklendirici içermiyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Pastörize edilmiş süt (%21,5), Bitter Çikolata (%20) [Şeker, Kakao kitlesi, Kakao yağı, Emülgatör (Soya Lesitini), Aroma vericiler], Şeker, Bitkisel yağ (Palm), Buğday unu, Yağlı süt tozu, Dekstroz, Yağı azaltılmış kakao tozu (%2), Glikoz-fruktoz şurubu, Yağsız süt tozu, Maya, Aroma vericiler, Emülgatör (Mono ve digliserit yağ asitleri),Tuz.
🔎Kinder Pingui Besin Değerleri
👉Enerji 130 kcal
👉Şeker 10.5 gr.
👉Yağ 8,1 gr.
👉Protein 1,6 gr.
👉Lif 0,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet ürün (30 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri