Özel Araştırma

Kaliteli dondurmalarda kalite düşürülüyor mu?


Önceki hafta bir takipçimizin uyarısı üzerine yaptığımız incelemede kg. fiyatı 100 TL’ye satılan Pernigotti Dondurmanın geçen seneki içeriğiyle bu seneki arasında farklılıklar olduğunu tespit ettik. Geçen sene yine Temmuz ayında incelemesini yaptığımız ürün ile bu sene satışı devam eden ürünü bizzat yaptığımız tespitler üzerinden karşılaştırdık. Ürünün içeriğin ilk sırasında yer alan temel hammaddesinin değiştiğini gördük. Geçen sene ilk sırada Süt yer alan ürün, bu sene ilk sırada; Su içeriyor.

Ürünün içeriğine baktığımızda diğer içeriklerin değişmediğini görüyoruz. Bu seneki içerikte Süt kremasının Şekerden önce yazıldığını yani oranının arttırıldığını anlıyoruz. Fakat buna rağmen ürün etiketinde üründeki süt yağı oranı geçen sene ile aynı oranda yani %3 olarak belirtilmiştir. Mevzuata göre dondurma niteliğinin süt yağına göre belirlendiğini belirtelim fakat ürünün süt içeriyor olması tabii ki dondurmanın kalitesi ve niteliğiyle ilgili bir durumdur. Bu haliyle kaliteli bileşenler içeren bu üründe süt yerine su kullanımına geçilmesi dikkat çekicidir. Bunun yanısıra yine ürünün besin değerleri tablosuna da geçen seneden bu seneye içeriğin değişmesine rağmen hiçbir değişiklik yansıtılmaması da ilginçtir. Tüm bunlar ürünün içeriği ve besin değerleri tablosuyla ilgili soru işaretlerini beraberinde getiriyor.

Temmuz 2018’de markette bizzat tespit ederek fotoğrafladığımız Pernigotti Vagnilia çeşidinde ilk sırada Süt olduğu görülüyor. Ürün Süt içeriğinin yanısıra ayrıca Yağsız süttozu içeriyor.

Ürünün geçen seneden bu seneye içeriğinde değişmeyen ve ürünün kalitesini ortaya koyan önemli bileşenler olduğunu söyleyelim. Öyle ki, ürün İnülin yani Hindiba lifi, Vanilya ekstraktı ve Doğal vanilya aroması gibi önemli bileşenler içeriyor. İçerikte bir diğer dikkat çekici gelişme ise; üründe Kıvam arttırıcı olarak kullanılan Karragenan’ın içerikten kaldırılmasıdır. Öyle ki, 2018 yılında ayrıca Karragenan içeren ürünün bu sene içeriğinde Tara gam ve Keçiboynuzu gamı yer almaktadır. Ürün geçen seneden farklı olarak Laktoz yani süt şekeri içermektedir. Ürünün süt içeriğiyle ilgili değişime ilişkin firmadan bir açıklama geldiği takdirde yayınlayacağız #NeYediğiniziBilin

Temmuz 2019 yani bu dönem marketlerde yer alan aynı ürün ise ilk sırada Süt yerine Su içeriyor. Üründe Yağsız süt tozu ve ilave olarak Laktoz ilavesi göze çarpıyor.

🔎Pernigotti Il Gelato Vagnilia 2018 İçindekiler; Süt, Şeker, Krema, Yağsız süttozu, İnülin (Hindiba lifi), Vanilya Ekstraktı, Aroma verici (Doğal vanilya aroması), Kıvam arttırıcılar (Tara gam, Keçiboynuzu gamı, Karragenan)
🔎Pernigotti Il Gelato Vagnilia 2019 İçindekiler; Su, Süt Kreması, Şeker, Yağsız süttozu, İnülin (Hindiba lifi), Laktoz, Vanilya Ekstraktı, Aroma verici (Doğal vanilya aroması), Kıvam arttırıcılar (Tara gam, Keçiboynuzu gamı)
🔎Pernigotti Il Gelato Besin Değerleri
👉Enerji 191,4 kcal
👉Karbonhidrat 25,7 gr.
👉Yağ 7,8 gr.
👉Protein 4,6 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek adet (95 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri