Gündem Özel

Rize’nin Ardeşen İlçesinde düğün yemeğinde dağıtılan tavuk pilavdan zehirlenen 231 kişi hastaneye kaldırıldı.


Rize’nin Ardeşen ilçesi Armağan Köyü’nde akşam saatlerindeki düğünde misafirlere tavuk, pilav ve yaprak sarma ikram edildi. Düğün sırasında bazı kişiler mide bulantısı ve kusma şikayetleri yaşamaya başladı. Şikayetleri devam edenler kendi araçlarıyla Kaçkar Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Gıda zehirlenmesi teşhisiyle hastaneye başvuran ilk etapta 115 kişi tedavi altına alındı. Hastane acil servisinde yaşanan yoğunluk nedeniyle gıda zehirlenmesi yaşayan çok sayıda kişi Çayeli ve Rize’deki diğer hastanelere yönlendirildi. Ardeşen İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri düğündeki yemekten incelenmek üzere numune aldı. Olaydan etkilenenlerin sayısı bugün 231’e ulaştı.

Rize İl Sağlık Müdürü Mustafa Tepe Ardeşen ilçesindeki gıda zehirlenmesi şüphesi olayıyla ilgili açıklama yaptı. Tepe, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Toplamda 110 vatandaşımızın yatarak tedavisi devam ediyor. Diğer hastalarımız ayakta tedavi edilip evlerine gönderildi. An itibariyle seyrek olarak hastanelerimize başvurular devam ediyor. Durumu çok ciddi olan kimse yok. Bir hastamızın şikayeti şiddetli olduğu için vatandaşımızı Çayeli Devlet Hastanemizden Rize Devlet Hastanemize gönderdik. Hastalarımız ağırlıklı olarak Kaçkar Devlet Hastanemize başvurdu. Düğünde tavuk ve pilav dağıtıldı. Şüphemiz şu anlık tavuktan olduğundan yanadır. Konuyu Adli vaka olarak ele alıyoruz. Gerekli incelemeleri yapıyoruz.”

Bu ve buna benzer zehirlenme şikayetlerini zaman zaman Gıda Dedektifi sosyal medya hesapları üzerinden sizlere aktarıyoruz. 231 kişinin etkilendiği bu geniş çaplı zehirlenme olayında da yine başrolde tavuk olduğunu görüyoruz. Bozulma süreci ve sağlık üzerindeki etkileri artık net olarak bilinen tavuk ürünlerinin bu ve buna benzer şikayetlerde başrolde olması tabii ki tesadüf değil. Konuyla ilgili olarak alınan numunelerin ve başlatılan soruşturmanın sonuçlarını muhtemelen kamuoyu bilmeyecek fakat bu ve buna benzer zehirlenme vakalarının sebeplerinin de kamuoyuna aktarılarak bu konuda bilinçlenme sürecine katkı sağlanması gerekiyor.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri