Krakerler

Eti Crax Çubuk Kraker “Yeni İçerik”


Uzun zaman önce incelediğimiz Eti Crax Çubuk Kraker’i değişen içeriğinden dolayı tekrar inceliyoruz. Ürünün yeni ambalajında şu ifadeler dikkat çekiyor; “Şimdi daha çıtır! Şimdi daha gevrek!” Biz de “Allah Allah ne oldu da daha çıtır daha gevrek oldu” diyerek hemen ambalajın arkasını çevirip bakıyoruz. Tabi geçmiş yıllardaki paylaşımlarımızı bilmeyenler ilk olarak bu “tuzlu” ürünün içeriğinde ne olabilir diye düşünüyor olabilir. Sonuçta bu bir Çubuk kraker. Ambalajı çevirip baktığımızdaysa; daha önce Glikoz-fruktoz şurubu içeren ürünün artık İnvert Şeker şurubu içerdiğini görüyoruz. Üründe bu değişiklik haricinde ürünü daha çıtır ve daha gevrek yapacak bir farklılık göze çarpmıyor.

Peki nedir bu İnvert Şeker şurubu? İlk olarak bizleri İnvert şeker şurubu kavramıyla Torku markasının tanıştırdığını hatırlatalım. Başta sadece Torku ürünlerinde rastladığımız bu şeker pancarı bazlı şurup mısır şurubu kotasının azaltılmasıyla Ülker, Eti gibi firmalar başta olmak üzere birçok firma tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Burada da bunun bir örneğini görüyoruz. Şeker pancarı bazlı dedik; İnvert şeker şurubu aslında Şeker pancarından elde edilen sofra şekerinden üretilen bir tür Sakkaroz şurubudur. Sakkaroz yani şeker pancarından elde edilen şeker de Glikoz ve fruktozdan ibaret olan bir disakkarit yani ikili şekerdir. Yani kısaca; İnvert şeker şurubu da bir tür Glikoz-fruktoz şurubudur. Tek farkı; mısır nişastasından değil, sofra şekerinin kaynağı olan şeker pancarından üretilmesidir. Bu haliyle Eti Crax ürününden nişasta bazlı Glikoz-fruktoz şurubunun çıkartılarak yerine pancar şekeri bazlı glikoz-fruktoz şurubunun eklendiğini söyleyebiliriz. Bu haliyle; 45 gr.’lık standart boy Eti Crax tüketen bir çocuk 1,8 gr. İlave şeker tüketmiş oluyor. Kısacası, halihazırda yüksek oranda Karbonhidrat içeren bu ürünün 45 gr.’lık tek paketinde ilave olarak yaklaşık 1 tane küp şeker var.

Üründe bunun haricinde Eti ürünlerinde neredeyse standart olarak Bitkisel yağ karışımı bulunuyor. Bu karışım sırasıyla; Palm, Ayçiçek, Pamuk ve Kanola yağları içeriyor. Bu haliyle ürünün 45 gr.’lık tek adedinde 3 gr. Yağ bulunuyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Buğday unu, Bitkisel yağ (Palm, Ayçiçek, Pamuk, Kanola), Tuz, İnvert şeker şurubu, Asitliği Düzenleyici (Sodyum Hidroksit), Maya, Un İşlem Maddesi (Sodyum Metabisülfit)
🔎Eti Crax Besin Değerleri
👉Enerji 180 kcal
👉Karbonhidrat 32,8 gr.
👉Yağ 3 gr.
👉Protein 4,9 gr.
👉Lif 1,66 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (45 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri