Çay Kahve

Starbucks Caramel Macchiato


Birkaç gün önce farklı bir markaya ait Caramel Macchiato ürününü incelemiştik. Önceki gün bir Benzin İstasyonunda rastladığım Starbucks markasına ait benzer ürünün incelemesini yapacağız. Ürünün içmeye hazır olarak 220 ml. kutularda diğer ürüne benzer şekilde Kahveli ve Karamel aromalı Sütlü İçecek olarak satılıyor.

Ürünün içeriğine baktığımızda ilk sırada %75 oranında Yarım yağlı süt içerdiğini görüyoruz. Bu da 220 ml.’lik tek adette 165 ml. süt bulunduğunu gösteriyor. Sütün yarım yağlı olduğunu ve etiket üzerinden %1,8 yağ oranına sahip olduğunu söyleyelim. Bu da 220 ml.’lik tek adette yer alan 3 gr. yağın tamamına yakınının sütten geldiğini doğruluyor.

Ürün içeriğinde 2. Sırada ise; Starbucks Arabica Kahve yer alıyor. Kahvenin oranı %19 olarak gözükse de; parantez içindeki içeriğine baktığımızda Su ve Kahve Ekstraktı açılımını görüyoruz. Etiket üzerinden üründeki kahve ekstraktı oranının paylaşılmadığını söyleyelim. Bu haliyle ürünün aslında yüzde kaç oranında kahve içerdiğini bilmiyoruz. Başka bir deyişle; kahve diye içtiğiniz bu üründeki kahve oranı maalesef belli değil. Zaten içeriğindeki de kahve değil; kahve ekstraktıdır.

İçerikte 3. sırada ise Şeker olduğunu görüyoruz. Burada da şeker oranının yüzde olarak verilmediğini fakat besin değerleri tablosundan anlaşıldığı üzere sütten gelen laktoz da dahil olmak üzere 18,9 gr. Şeker içerdiğini belirtelim. Ürünün tek adedinde 165 ml. süt olduğunu söylemiştik. Buna göre tek adet ürünün yaklaşık olarak 8 gr. Laktoz içerdiğini söyleyebiliriz. Bu da tek adet üründeki ilave şeker miktarının yaklaşık 10 gr. olduğunu ortaya koymaktadır. Yani bu ürünü tükettiğinizde; oranını bilmediğiniz sütlü kahvenize 5 tane küp şeker atmış oluyorsunuz.

Üründeki bileşenler bununla sınırlı değil. Caramel Macchiato ismiyle satışta olan bu ürün karamelin kendisini değil; Aromasını içermektedir. Üründe Karamel Aroma vericisi haricinde Asitlik Düzenleyici ve Stabilizörler başlığı altında 3 farklı katkı maddesi yer alıyor. Bunlardan su yosunundan elde edilen Karragenan ve Yeşil alglerden üretilen Jellan gam dikkat çekmektedir. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Yarım Yağlı süt (%75), Starbucks Arabica Kahve (%19) [Su, Kahve Ekstraktı], Şeker, Aroma verici (Karamel), Asitlik Düzenleyici (Potasyum Karbonatlar), Stabilizörler (Karragenan, Jellan gam)
🔎Starbucks Caramel Macchiato Besin Değerleri
👉Enerji 132 kcal
👉Şeker 18,9 gr.
👉Yağ 3 gr.
👉Protein 5,9 gr.
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek adet (220 ml.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri